Wybieramy najlepszy kompresor / sprężarkę

Z pewnością każdy spotkał się z sytuacją, kiedy potrzebny był dobry kompresor / sprężarka do napompowania materaca, koła od roweru lub samochodu oraz podczas prac z użyciem aerografu, czy pistoletu lakierniczego. Ręczne pompowanie powietrza zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga nie lada wysiłku, szczególnie jeżeli chcemy napompować powietrze w kołach od samochodu. Rozwiązaniem jest dobry kompresor / sprężarka, który bez problemu poradzi sobie tłoczeniem powietrza nawet w ciężkich warunkach, jak warsztat samochodowy.

Czym różni się kompresor od sprężarki? Różnica leży tylko i wyłącznie po stronie nazewnictwa. Pojęcie kompresor używane jest częściej przez specjalistów, natomiast nazwa sprężarka to określenie bardziej potoczne. Zakup odpowiedniego typu kompresora nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto wcześniej sprawdzić, jaką sprężarkę kupić do domu, czy warsztatu. Poniżej znajduje się ranking najchętniej wybieranych modeli wraz z aktualną ceną, opiniami oraz parametrami technicznymi.

Ranking kompresorów i sprężarek 2019

Typy sprężarek powietrza

Sprężarki można podzielić ze względu na zastosowaną technologię tłoczenia powietrza.

  • Sprężarka śrubowa – śruby pracujące od otworów ssawnych do tłocznych powodują zmniejszanie się ciśnienia w komorze głównej. W ten sposób udaje się osiągną wymaganą wartość ciśnienia, potrzebną do prawidłowego tłoczenia powietrza. Ciśnienie jakie potrafi wytworzyć kompresor zależy głównie od mocy oraz konstrukcji urządzenia.
  • Sprężarka tłokowa – pracujący wewnątrz komory tłok powoduje sprężanie powietrza, które następnie wypychane jest z urządzenia przez odpowiedni przewód. Tłok szczelnie przylega do ścian komory, co zapobiega spadkowi ciśnienia w komorze głównej. Kompresory tłokowe wychodzą z użycia, bowiem bardzo szybko się nagrzewają i bardzo długo chłodzą, co znacznie ogranicza czas pracy.  
  • Sprężarka membranowa – odporna na przegrzewanie się sprężarka, wewnątrz której zamontowana jest półprzepuszczalna membrana pompująca powietrze. Urządzenie pozbawione jest tłoków, dzięki czemu wolniej się nagrzewa, znacznie wydłużając czas pracy.
  • Sprężarka spiralna – powietrze sprężane jest za pomocą dwóch spiral wewnątrz komory. Jedna ze spiral zamontowana jest nieruchomo, dzięki czemu druga bez problemu tłoczy powietrze wytwarzając odpowiednie ciśnienie.

Kompresor olejowy czy bezolejowy – który wybrać?

Podczas wybierania kompresora powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale także tym, do czego konkretnie będziemy go konkretnie używać. Obecną ofertę podzielić możemy na następujące kategorie:

  • Kompresor olejowy – wewnątrz urządzenia znajduje się pompa nasmarowana olejem. Substancję smarną należy regularnie wymieniać, aby urządzenie prawidłowo funkcjonowało. Kompresor olejowy wykorzystywany jest w warsztatach oraz wszędzie tam, gdzie do narzędzi wymagana jest wydajna sprężarka. Idealnie nadaje się również do narzędzi pneumatycznych. Urządzenie nie przegrzewa się nawet podczas długiej pracy.
  • Kompresor bezolejowy – do prawidłowego funkcjonowania urządzenia nie jest wymagane smarowanie tłoków olejem. Sprężarki bezolejowe szybko się nagrzewają, co uniemożliwia pracę ciągłą. Idealnie sprawdzą się do domowych zastosowań, jak pompowanie kół samochodowych i rowerowych, nadmuchiwanie materacy oraz czyszczenie zakurzonych powierzchni.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przez zakupem kompresora?

Pojemność – odpowiednie dopasowanie pojemności butli kompresora do prac, jakie będziemy wykonywać ma wręcz kluczowe znaczenie. Zbyt mała pojemność sprawi, że butlę będziemy musieli często napełniać, zaś zbyt duża negatywnie wpłynie na wagę urządzenia. Jeżeli szukamy kompresora do domu, w zupełności wystarczy model o pojemności około dziesięciu litrów. Do prac w warsztacie przyda się jednak większa pojemność sięgająca nawet do pięćdziesięciu litrów.

Maksymalne ciśnienie robocze – w zależności od wykonywanych prac należy odpowiednio dopasować ciśnienie. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy ciśnienie w granicy dziesięciu barów.

Wydajność – poprzez wydajność kompresora określa się, ile litrów powietrza urządzenie jest w stanie przetłoczyć w przeciągu jednej minuty. Małe kompresory do domu cechują się wydajnością na poziomie 50 – 100 l/min. Profesjonalne sprężarki do warsztatów oferują wydajność na poziomie 800 – 1000 l/min.

Poziom generowanego hałasu – kompresory nie należą do najcichszych urządzeń, dlatego przed zakupem należy koniecznie sprawdzić, jaki poziom hałasu generuje upatrzony model. Sprężarka warsztatowa ze względu na wyższą wydajność może generować więcej hałasu, niż mały kompresor domowy.

Kompresor / sprężarka – jakiego producenta wybrać?

Wybór odpowiedniego sprzętu, który posłuży przez dłuższy czas nie należy do najłatwiejszych. Tanie kompresory mogą w szybkim czasie wymagać serwisowania, dlatego warto postawić na sprawdzonych producentów posiadających dobre opinie, atrakcyjne ceny oraz pewną gwarancję. Jakiego producenta wybrać? Do najchętniej wybieranych z rankingu należą takie marki jak Stanley, Wan, Metabo, Rootsa, Airpress, Walter, Hagen, Black&Decker, Dedra, Hecht, Einhell, Gudepol, Pansam.

3.6/5 - (17 votes)

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*