Problemy z instalacjami gazowymi najczęściej pojawiają się w okresie jesienno-wiosennym, kiedy to temperatura powietrza na zewnątrz spada, a my włączamy piece gazowe. Niestety, często bywa tak, że instalacja nie do końca jest sprawa, co prowadzi do ulatniania się gazu. Zatrucie gazem ziemnym w takim przypadku jest nieuniknione, o ile nie wykryjemy problemu wystarczająco wcześnie. W takim przypadku niezastąpiony okazać się może czujnik gazu ziemnego i czadu, który zainstalowany w odpowiednim miejscu poinformuje nas wystarczająco szybko o ulatniającym się gazie.

W sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. Zatem jaki czujnik gazu kupić i który będzie niezawodny? W poniższym poradniku odpowiadamy na pytania jaki czujnik gazu ziemnego kupić, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, dlaczego ważne jest kupno czujnika z atestem oraz jakie dodatkowe funkcje posiadają współczesne czujki.

Kiedy należy wyposażyć się w czujnik gazu?

Czujnik czadu Kidde

Czujnik czadu Kidde

Instalacje gazowe w domach wolnostojących i blokach przechodzą cykliczne przeglądy wykonywane każdego roku. Przegląd instalacji gazowej jest obowiązkowy, a wszystko to za sprawą coraz częstszych awarii, o których się słyszy. Najczęstszą przyczyną awarii jest brak przeglądu instalacji, bądź nieprawidłowe używanie urządzeń wykorzystujących gaz ziemny. Zamontowanie czujnika gazu w łatwy sposób pomoże wykryć, czy nasza instalacja (oraz urządzenia na gaz) działają poprawnie, a gaz nie przedostaje się do wnętrza mieszkania.

Gaz ziemny posiada specyficzny zapach, który zawdzięczamy dodaniu do niego specjalnych środków zapachowych, których zadaniem jest informowanie o problemie z instalacją gazową. Zapachu gazu nie da się pomylić z niczym innym, jednak przy słabo wentylowanym pomieszczeniu zapachy mogą się mieszać i możemy nie wyczuć ulatniającego się gazu. Problemem może okazać się jednak czad, którego nie da się wyczuć. Czujnik gazu wyposażony jest w bardzo czuły sensor, który stale mierzy stężenie gazu w powietrzu. Gdy stężenie osiągnie dopuszczalny limit, włączy się alarm dźwiękowy, który obudzi nas nawet w nocy. Jednym z najczęściej stosowanych czujników jest model 2w1, który łączy w sobie zarówno czujnik gazu jak i czadu.

W czujnik gazu powinien wyposażyć się każdy, kto ma w domu urządzenia wykorzystujące gaz. Do urządzeń, które najbardziej narażone są na wyciek gazu zaliczamy centralne ogrzewanie gazowe, kuchenkę czy butlę gazową. Czujniki gazu powinno się instalować we wszystkich pomieszczeniach, gdzie dostępne są urządzenia gazowe. W szczególności dotyczy to kuchni i łazienki oraz kotłowni, w której niejednokrotnie stężenie czadu i gazu może przekraczać dopuszczalne normy.

Jaki czujnik gazu wybrać?

Czujnik gazu – jak wybrać ten odpowiedni?

Czujniki gazu ziemnego, czadu (tlenku węgla) i gazu propan-butan zaprojektowane zostały tak, aby chronić ludzkie życie. Każdy z wymienionych czujników przed opuszczeniem fabryki musi spełniać określone normy przyjęte na terenie danego kraju. W przypadku czujników, stężenie gazu nie może przekraczać poziomu 15%. Po osiągnięciu tego progu, usłyszymy alarm. W zależności od wybranego modelu, alarm może być dźwiękowy, świetlny a nawet czujnik może wysłać do nas wiadomość SMS o zagrożeniu. Przydaje się to w szczególności, gdy większą część czasu spędzamy poza domem.

Po uruchomieniu alarmu w pierwszej kolejności powinniśmy odciąć dopływ gazu, a następnie zawiadomić odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem podczas wycieku gazu nie wolno używać ognia.

W jaki sposób czujnik reaguje na stężenie gazu w powietrzu? Wewnątrz urządzenia zainstalowany jest półprzewodnik w postaci dwutlenku cyny. Substancja ta błyskawicznie reaguje w zetknięciu z gazem ziemnym, co powoduje zmianę jej składu chemicznego, wpływając tym samym na stopień przewodzenia prądu. Jeżeli poziom stężenia gazu zbliży się do wartości krytycznej, uruchomi się alarm.

Czujnik gazu to urządzenie, które dba o nasze bezpieczeństwo, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, który model posiada najlepsze opinie, który jest najmniej awaryjny oraz w jakiej cenie kupimy dobry czujnik czadu i gazu.

Rodzaje zasilania w czujnikach gazu

W zależności od typu zasilania, wyróżnić możemy następujące typy czujników:

  • Czujnik gazu na baterie – jest to najczęściej stosowany czujnik gazu w polskich domach. Wewnątrz urządzenia znajduje się pojemny akumulator, który dostarczy wystarczająco energii do uruchomienia czujnika przez długi czas. Ważne jest, aby cyklicznie wymieniać baterię w czujniku, bowiem nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy urządzenie przestanie działać. Bezprzewodowe czujniki gazu doskonale sprawdzają się tam, gdzie nie mamy stałego dostępu do prądu.
  • Elektryczny czujnik gazu – cechuje się dużą niezawodnością i nie wymaga wkładania, ani wymieniania baterii. Urządzenie do działania wymaga podłączenia jednak do gniazdka elektrycznego. Problematyczna może okazać się sytuacja, gdy zabraknie w domu prądu – urządzenie zwyczajnie przestanie działać.
  • Czujnik gazu elektryczno-bateryjny – jest to połączenie czujnika zasilanego na baterie oraz tego podłączanego do gniazdka elektrycznego. Zaletą zasilania elektryczno-bateryjnego jest fakt, że gdy tylko zabraknie prądu w gniazdku, urządzenie zasilane będzie bateryjnie. Możemy zatem być spokojni nawet wtedy, gdy w domu zabraknie prądu.

Dodatkowe funkcje czujnika

Każdy z czujników wyposażony jest w szereg praktycznych funkcji. Poniżej znajduje się lista najważniejszych, które powinny znaleźć się w dobrym czujniku:

  • Alarm – każdy czujnik gazu i czadu powinien być wyposażony w alarm dźwiękowy oraz świetlny, który w szybki sposób informuje o zagrożeniu. Część czujników pozwala na instalację karty sim, dzięki czemu na skonfigurowany numer telefonu przychodzi powiadomienie w postaci SMS. Dźwięk alarmu musi być na tyle głośny, aby każdy domownik go usłyszał.
  • Funkcja TEST – niestety, jest to jedynie opcja dodatkowa, w którą wyposażone są droższe czujniki. Warto jednak w taki się wyposażyć, bowiem za pomocą funkcji test możemy sprawdzić, czy czujnik działa poprawnie. Test czujnika należy wykonywać cyklicznie.
  • Funkcja czasowego wyłączenia alarmu – czasem może się zdarzyć, że alarm uruchomi się w nieodpowiednim momencie, co wynikać może z błędu pomiaru stężenia gazu. W takim przypadku przydatną funkcją jest opcja czasowego wyłączenia alarmu. Polega to na tym, że alarm czasowo się wyłącza, lecz w dalszym ciągu pracuje w trybie czuwania. Jeżeli stężenie gazu będzie w dalszym ciągu ponad normę, alarm uruchomi się ponownie.

Jaki czujnik gazu do domu?

Czujnik gazu ziemnego Orno

Czujnik gazu ziemnego Orno

Czujniki gazu przeznaczone do domu różnią się od czujników przemysłowych. Domowy czujnik powinien być prosty w obsłudze. Instalacja i konfiguracja urządzenia nie powinna nikomu przysporzyć problemów. Do czujnika powinna być dołączona również instrukcja, w której znajdziemy informacje jak uruchomić oraz gdzie zamontować czujnik czadu i gazu.

Domowy czujnik gazu i czadu powinien być odporny na uszkodzenia, kurz, pył czy wilgoć. Urządzenie montowane jest bowiem w kotłowniach, łazienkach i kuchniach a to właśnie w tych pomieszczeniach najłatwiej o uszkodzenie sprzętu. Dużym plusem jest także wyświetlacz, który pokazuje stężenie gazu w czasie rzeczywistym.

Miejsce zamontowania czujnika gazu ma kluczowe znaczenie. Czujnik powinien być zamontowany wysoko, blisko sufitu – dlaczego? Gaz ziemny jest lżejszy od powierza, dlatego bez problemu unosi się i gromadzi pod sufitem. Czujnik gazu ziemnego montuje się zazwyczaj na wysokości 2m i w odległości nie większej niż 6m od urządzeń gazowych.

Jaki czujnik gazu propan-butan?

Jeżeli w domu posiadamy butlę gazową, koniecznie powinniśmy wyposażyć się w czujnik gazu propan-butan. Czym jednak różni się taki czujnik od tradycyjnego, przeznaczonego do pomiaru stężenia gazu ziemnego? Jedynie nazwą. Jeżeli posiadamy uniwersalny model, bez problemu będzie na bieżąco monitorować poziomi stężenie gazu ziemnego, propan-butan, metanu oraz innych gazów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

Jaki czujnik gazu i czadu? – Ranking 2019

Praktycznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w czujnik gazu i czadu, połączonym w jedno małe urządzenie zwane detektorem. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny, bowiem nie idzie go wyczuć w powietrzu. Wykrycie tego śmiercionośnego gazu w powietrzu jest możliwe wyłącznie przy użyciu czujnika czadu. Podobnie jak detektory przeznaczone do pomiaru gazu, tak i czujniki czadu występują w wersji zasilanej z gniazdka, bezprzewodowej oraz w wersji hybrydowej – zasilanej i na baterie, i bezpośrednio z sieci.

Mając w domu czujnik czadu i gazu możemy spać spokojnie bez obaw o życie i zdrowie naszej rodziny. Urządzenie błyskawicznie reaguje na pojawienie się w powietrzu tlenku węgla, a wszystko to za sprawą bardzo czułego sensora zamontowanego wewnątrz obudowy. Wartymi uwagi są również czujniki Orno, Ferguson i Kidde.

3.8/5 - (22 votes)

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*