Wybieramy najlepsze lutownice

W asortymencie każdego majsterkowicza powinna znaleźć się dobra lutownica. Urządzenie to jest wręcz niezbędne w każdym domu, szczególnie przy tych drobnych, jak i tych bardziej poważnych naprawach urządzeń elektronicznych. Mając w domu lutownice większość prostych napraw możemy wykonać sami, bez potrzeby oddawania sprzętu do serwisu, co często wiąże się z dużymi kosztami. Przed zakupem warto jednak zapoznać się, jakie lutownice dostępne są na rynku, która z nich posiada najlepsze opinie oraz w jakiej cenie kupimy najlepszy model. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz aktualizowany codziennie ranking lutownic.

Dobra lutownica – Opinie i ranking 2019

Wybór odpowiedniego sprzętu, który posłuży przez dłuższy czas nie należy do najłatwiejszych. Tanie lutownice idealnie nadadzą się do prostych prac domowych, zatem warto postawić na sprawdzonych producentów posiadających dobre opinie, atrakcyjne ceny oraz pewną gwarancję. Jakiego producenta wybrać? Do najchętniej wybieranych z pewnością należą takie marki Yato, Dedra, Vorel, Kemper, Toolcraft, Topex, Lutola, Powermat, Pensol, Jobi, Beta, Weller.

Lutownica – zasada działania  

Zasada działania lutownicy jest prosta. Nagrzana do wysokiej temperatury grzałka topi spoiwo, które łączy ze sobą poszczególne elementy. Najczęściej jako spoiwo metalowych elementów używana jest cyna. Łatwo się topi oraz szybko staje się twarda, uniemożliwiając złączonym elementom zmiany położenia. Co prawda zasada działania w większości przypadków jest taka sama, poszczególne modele różnią się zastosowaną technologią oraz dodatkowymi funkcjami. Im droższy sprzęt kupimy, tym większą ilość napraw będziemy w stanie wykonać samodzielnie. Warto pamiętać, że w domowych warunkach sprawdzi się również tania lutownica, oferująca jedynie podstawowe funkcje.

Typy lutownic

Wraz z postępem technologicznym oraz narastającym potrzebom wynajdowania nowych rozwiązań, powstało kilka typów lutownic. Wybór danego rodzaju zależy w głównej mierze od prac, jakie musimy wykonać. Na chwilę obecną możemy wyróżnić 5 typów lutownic:

Lutownica grzałkowa – najczęściej spotykany w sklepach typ lutownicy oporowej. Prosta i trwała konstrukcja pozwala na bezproblemowe łączenie elementów elektronicznych. Cena lutownicy grzałkowej jest niska, a wachlarz możliwości szeroki, co przekłada się również na pozytywne opinie. Do grzałkowych lutownic należy również zaliczyć lutownicę kolbową, która charakteryzuje się specjalnym grotem, za pomocą  którego lutowane są poszczególne elementy. Dużą zaletą urządzenia jest niska waga oraz stosunkowo niewielka cena.

Lutownica transformatorowa – jest większa i cięższa od lutownicy oporowej. Idealnie spisuje się w pracach, gdzie lutowane są duże powierzchnie wymagające dużej mocy grzania. Lutownice transformatorowe szybko się nagrzewają, oferując o wiele wyższą temperaturę grzania niż lutownica kolbowa. Jej mocną stroną zdecydowanie nie jest precyzja lutowania.

Lutownica gazowa – jest to prosta w obsłudze lutownica przenośna, idealnie spisująca się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do stałego źródła zasilania. Ze względu na stosunkowo małą moc grzania, nie nadaje się do lutowania dużych elementów. Znajduje jednak swoje zastosowanie przy prostych naprawach lutowniczych, które wykonane muszą być precyzyjnie.

Lutownica hotair – jest to mała lutownica idealnie sprawdzająca się wszędzie tam, gdzie wykonane muszą być bardzo precyzyjne prace lutownicze. Lutowanie odbywa się za pomocą powietrza, podgrzanego do wysokiej temperatury. Zaletą lutownicy hotair jest fakt, że nie uszkodzi ona podzespołów znajdujących się w pobliżu lutowanego elementu.

Stacja lutownicza – zaawansowane urządzenie lutownicze pozwalające na precyzyjne dopasowanie temperatury grotu do lutowanych elementów. Tego typu lutownice spotkać możemy najczęściej w serwisach sprzętu RTV i AGD. Zajmuje ona więcej miejsca niż tradycyjna lutownica kolbowa.

Dobra lutownica – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Lutownice oferowane przez różnych producentów różnią się od siebie mocą, grotem, wyposażeniem dodatkowym i ceną. Jest to zaledwie kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę. Które z nich są najważniejsze i dlaczego?

Grot – przed zakupem lutownicy dokładnie sprawdź, jaki rodzaj grotu i wielkość grotu oferuje. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór lutownicy posiadającej w zestawie różne wielkości i długości grotów tak, aby móc precyzyjnie  dopasować jego rozmiar do planowanych prac lutowniczych.

W zależności od wykonywanych prac potrzebny będzie nam inny grot. Na chwilę obecną wyróżnić możemy trzy rodzaje grotów. Pierwszy z nich to grot stożkowy, którego końcówka jest lekko zaokrąglona. Jest to podstawowy grot na wyposażeniu praktycznie każdej lutownicy. Grot wkrętakowy, to drugi z typów końcówek do lutownicy, najczęściej wykorzystywany do zaawansowanych prac lutowniczych. Ostatnim typem grotu jest grot z minifalą, czyli inaczej grot cylindryczny. Posiada on lekko ściętą końcówkę, co przydaje się przy bardziej zaawansowanych pracach lutowniczych.

Moc – odpowiednie dopasowanie mocy lutownicy jest szczególnie ważne. Zbyt duża moc może popalić lutowane elementy, zaś zbyt mała nie pozwoli na trwałe połącznie dwóch elementów. Im większa moc, tym lutownica szybciej będzie się nagrzewać. Kupując dobrą lutownicę warto zwrócić uwagę, czy posiada ona wbudowany przełącznik mocy.

Temperatura – temperaturę grzania należy dopasować do wykonywanej pracy. Moc grzania w głównej mierze dopasowana powinna być do wybranego spoiwa. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór lutownicy z możliwością regulacji temperatury.

4.8/5 - (5 votes)

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*