Jednym z niezbędnych urządzeń podczas zimowych nawałnic jest odśnieżarka spalinowa, pozwalająca w krótkim czasie na odśnieżenie dużych powierzchni z zalegającego śniegu. W przeciwieństwie do odśnieżarek elektrycznych, te wyposażone w silniki spalinowe charakteryzują się większą mocą, co przekłada się na wydajniejszą pracę oraz znacznie większy wyrzut rozdrobnionego śniegu. W tym poradniku podpowiadamy, jaką odśnieżarkę najlepiej wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz ile kosztuje dobre urządzenie do usuwania śniegu.

Odśnieżarka spalinowa – kiedy warto kupić?

Odśnieżarka spalinowa Stiga

Odśnieżarka spalinowa Stiga

Odśnieżarka spalinowa (pług śnieżny) jest jednym z tych urządzeń (podobnie jak dmuchawy do liści), których zakup opłaca się dopiero w momencie, gdy posiadamy duże podwórko wymagające naszej interwencji. Ręczne usuwanie śniegu z dużych powierzchni szybko prowadzi do zmęczenia, przemoczenia ubrań a co za tym idzie – może przyczynić się do przeziębienia. W przypadku odśnieżarek spalinowych nie musimy się wysilać, bowiem urządzenie w sposób automatyczny rozdrabnia śnieg i wyrzuca go w wybranym kierunku. Duże znaczenie podczas wyboru odśnieżarki ma jej moc.

Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna? To pytanie zdaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Wybór typu silnika zasilającego urządzenie do odśnieżania, zależy w głównej mierze od tego, z jakiej powierzchni będziemy usuwać biały puch. Dla dużych powierzchni zdecydowanie bardziej opłacalny będzie zakup modelu z silnikiem spalinowym, zaś do małych podwórek i usuwania śniegu z trawnika przed domem, chodnika bądź podjazdu nada się dobra odśnieżarka elektryczna.

Większość tego typu urządzeń to odśnieżarki spalinowe z napędem na koła, co uwarunkowane jest wyższą wagą samego urządzenia. W sklepach spotkać można również tańsze odśnieżarki spalinowe bez napędu na koła, jednak usuwanie śniegu o wysokości większej niż 10-15 cm za ich pomocą, może sprawiać wiele trudności.

Odśnieżarki spalinowe – Ranking 2019

Odśnieżarka spalinowa – jaki rozmiar wybrać?

Rozmiar urządzenia do usuwania śniegu należy dopasować do przestrzeni, z której będziemy usuwali biały puch. W przypadku niewielkich powierzchni, jak małe podwórka, trawnik przed posesją czy do odśnieżania chodnika, nie będzie nam potrzebna duża odśnieżarka utrudniająca sterowanie urządzeniem. Do takich powierzchni nada się odśnieżarka z pługiem węższym niż 35-40 cm. Do odśnieżania rozległych terenów warto jednak wybrać większe urządzenie, wyposażone w pług o szerokości od 40 do nawet 80 cm.

Odśnieżarka spalinowa – jaki silnik wybrać?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć podczas zakupu odśnieżarki, jest wybór odpowiedniego silnika, który napędza urządzenie. Tutaj wybór również uzależniony jest do tego, ile czasu urządzenie będzie pracowało w trybie ciągłym, czyli jaką powierzchnię i jak często będziemy odśnieżać. Najtańsze odśnieżarki cechują się nie tylko niską wydajnością, ale również wyższą awaryjnością, która spowodowana jest najczęściej przegrzewaniem się silnika. Wybierając sprzęt renomowanego producenta tego problemu nie uświadczymy.

Niezależnie od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy, czy to będzie Honda, Hecht, Husqvarna, Romet, NAC czy Stiga, ważne jest odpowiednie dobranie mocy do warunków, w jakich pracować będzie urządzenie. Dodatkowo silnik powinien posiadać zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz zalaniem.

Najważniejsze parametry techniczne

Odśnieżarka do śniegu to urządzenie, które kupujemy na lata. Warto zatem przed ostatecznym wyborem dokładnie sprawdzić wszystkie parametry techniczne urządzenia, opinie oraz liczne testy – to pozwoli nam dokładnie ocenić, który model warto kupić, a który omijać szerokim łukiem.

Jednym z ważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę to odległość, na jaką wyrzucany jest śnieg. Najmniejsze odśnieżarki posiadają wyrzut sięgający zaledwie 30-40 cm, co sprawdza się w przypadku odśnieżania chodników. Odśnieżarki wyposażone w silniki spalinowe osiągają wrzut na poziomie 70, a nawet 80 cm, co doskonale sprawdza się przy usuwaniu śnieżnego puchu, np. z podwórka.

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest szerokość robocza urządzenia, co w praktyce oznacza, jak szeroki pas śniegu za jednym przejazdem jesteśmy w stanie odśnieżyć. Im szerokość robocza większa, tym ciężej steruje się odśnieżarką, jednak mniej kursów musimy wykonać aby odśnieżyć całą powierzchnię. Odśnieżarki spalinowe posiadają dużą szerokość roboczą, sięgającą od 70 do 80 cm.

Dodatkowo warto sprawdzić, jak odbywa się rozruch urządzenia. Część modeli w dalszym ciągu odpalanych jest za pomocą linki (tak jak piły spalinowe), jednak zdecydowana większość nowych odśnieżarek oferuje możliwość szybkiego rozruchu za pomocą przełącznika.

Silnik spalinowy generuje wyższy poziom hałasu, niż silnik elektryczny, dlatego warto również sprawdzić, jaki jest maksymalny generowany poziom hałasu przy maksymalnym obciążeniu urządzenia. Ważnym aspektem jest możliwość zamontowania na odśnieżarce dodatkowego oświetlenia np. LED. Ostatnie co warto sprawdzić, to czy silnik posiada dodatkowe biegi.

Odśnieżarki dwustopniowe i jednostopniowe

Odśnieżarka dwustopniowa, to zaawansowane urządzenie napędzane silnikiem czterosuwowym o dużej mocy. Konstrukcja powierzchni roboczej w tego typu odśnieżarkach jest zaprojektowana tak, aby wirnik i świder nie stykały się podłożem. Tego typu odśnieżarki wirnikowe używane są wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia powierzchni znajdującej się tuż pod śniegiem. Dwustopniowe odśnieżarki wyposażone są w dwa wirniki, gdzie jeden zbiera śnieg z powierzchni zaś drugi odpowiedzialny jest za wyrzut śniegu poza oczyszczany obszar. Doskonale sprawdzają się do usuwania zalegającego, zbitego śniegu.

Odśnieżarka jednostopniowa napędzana jest najczęściej silnikiem dwusuwowym, o stosunkowo niewielkiej mocy. Co ważne, odśnieżarki jednostopniowe wyposażone są tylko w jeden wirnik, który podczas obracania się dotyka podłoża. Tego typu urządzenia wyposażone są zazwyczaj w duże koła lub gąsienice. Doskonale sprawdzają się na powierzchniach utwardzonych, z których usunąć trzeba świeżo napadany śnieg.

Podsumowanie

Jeżeli zastanawiasz się, jaką odśnieżarkę spalinową wybrać, w pierwszej kolejności powinieneś rozważyć, jak dużą powierzchnię będziesz odśnieżać. Odśnieżarki spalinowe (w szczególności dwustopniowe) doskonale sprawdzają się do odśnieżania dużych powierzchni w trudnych warunkach. W przypadku, gdy odśnieżać będziesz jedynie podjazd lub kawałek chodnika, lepszym wyborem będzie odśnieżarka elektryczna lub spalinowa jednostopniowa. Bez względu jednak na to, jaką odśnieżarkę wybierzesz, należy zwrócić uwagę na szerokość i wysokość roboczą, a także moc silnika. Cena odśnieżarki nie jest mała, dlatego zdecydowanie lepiej wybierać sprzęt, który cechuje się niską awaryjnością. Tego typu urządzenia oferują m.in. Honda, Husqvarna, Stiga, NAC i Romet.

4.3/5 - (6 votes)

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*