Tradycyjne, ręczne odśnieżanie podwórka, trawnika czy ścieżki prowadzącej do domu nie należy do najprzyjemniejszych prac. Odśnieżanie za pomocą szypy czy łopaty potrafi szybko zmęczyć, a niekiedy doprowadzić do kontuzji. Jeżeli nie lubisz ręcznie zgarniać i przerzucać śniegu, idealnym dla Ciebie rozwiązaniem będzie odśnieżarka elektryczna. W tym poradniku podpowiadamy, jak wybrać dobrą odśnieżarkę elektryczną, ile przyjdzie nam za takie urządzenie zapłacić oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem.

Odśnieżarka elektryczna – kiedy warto ją kupić?

Odśnieżarka elektryczna Stiga

Odśnieżarka elektryczna Stiga

W przeciwieństwie do odśnieżarek spalinowych, modele wyposażone w silniki elektryczne przeznaczone są do odśnieżania mniejszych powierzchni użytkowych, jak małe trawniki, podjazdy czy ścieżki. Silnik elektryczny wymaga stałego dostępu do energii elektrycznej, co ogranicza nieco obszar, w którym możemy się poruszać z odśnieżarką. Oczywiście w celu zwiększenia zasięgu, można dodatkowo zainwestować w długi przedłużacz np. 20, 30 czy 50 metrowy.

Odśnieżarki elektryczne wyposażone są w silniki o mocy na poziomie 3-5 koni mechanicznych. Doskonale radzą sobie ze świeżym puchem śnieżnym, który nie zdążył jeszcze zlodowacieć. W przypadku, gdy planujemy odśnieżać powierzchnie pokryte zbitym, udeptanym mocno śniegiem, lepszym rozwiązaniem będzie odśnieżarka z silnikiem spalinowym.

Odśnieżarki elektryczne – Ranking 2019

Zalety i wady odśnieżarek elektrycznych

Zdecydowanie do największych zalet odśnieżarek elektrycznych zaliczyć można ich rozmiar oraz wagę. Silnik elektryczny w połączeniu z całą konstrukcją urządzenia zajmuje stosunkowo mało miejsca, a niska masa umożliwia łatwe manewrowanie podczas odśnieżania. Odśnieżarki elektryczne używane są najczęściej do odśnieżania niewielkich powierzchni, w czym radzą sobie doskonale.

Elektryczny silnik nie generuje nadmiernego hałasu, w przeciwieństwie do urządzeń z silnikiem spalinowym. Odśnieżarka elektryczna sprawdzi się zatem podczas odśnieżania nawet wtedy, gdy za płotem mamy wrażliwego na hałas sąsiada. Czyszczenie urządzenia nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a konserwacja odśnieżarki po sezonie zimowym nie zajmuje wiele czasu.

Ze względu na małą wagę oraz rozmiary, sterowanie urządzeniem jest proste, a do jego używania nie jest wymagana duża siła. Dotyczy to również modeli bez napędu, gdzie urządzenie należy najzwyczajniej pchać do przodu za pomocą naszych mięśni.

Jak każde urządzenie, odśnieżarki elektryczne posiadają również swoje wady. Jedną z największych wad jest oczywiście ograniczony zasięg działania urządzenia. Odśnieżarka do działania wymaga stałego podłączenia do gniazdka sieciowego. Problem ten można co prawda rozwiązać za pomocą przedłużacza, jednak należy pamiętać, by złącza elektryczne trzymać z dala od mokrego śniegu mogącego spowodować zwarcie.

Ze względu na niewielką moc silnika, odśnieżarki elektryczne nie radzą sobie z dużą ilością mokrego czy też zbitego śniegu. Małe wymiary urządzenia ograniczają również szerokość i wysokość roboczą wlotu.

Odśnieżarki akumulatorowe – co je wyróżnia?

Część odśnieżarek elektrycznych wyposażonych jest w akumulator. Rozwiązanie to ma swoje wady, jak i zalety. Do zalet możemy zaliczyć brak wymaganego podłączenia do gniazda sieciowego. Zajmują również bardzo mało miejsca. Wad niestety jest znacznie więcej, bowiem urządzenie ze względu na zamontowany akumulator jest znacznie cięższe, co może utrudniać sterowanie. Akumulator wymaga ładowania, co przy odśnieżaniu większych terenów może doprowadzić od sytuacji, gdy będziemy musieli zrobić przerwę na ładowanie. Moc odśnieżarki akumulatorowej jest mniejsza, niż tej zasilanej bezpośrednio z gniazda sieciowego.  Czas potrzebny na odśnieżenie danej powierzchni ulega zatem wydłużeniu.

Parametry dobrej odśnieżarki elektrycznej

Przed zakupem urządzenia do odśnieżania, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów i funkcji. Jednym z ważniejszych jest szerokość i wysokość robocza. Odśnieżarki elektryczne posiadają możliwość odśnieżania ścieżki o szerokości zaledwie 40-50 cm i pokrywy śnieżnej o wysokości 30 cm. W przypadku odśnieżania chodników nie stanowi to problemu, jednak przy usuwaniu śniegu z podwórka możne znacznie ograniczyć skuteczność pracy.

Ze względu na mniejszą moc silnika wyrzut śniegu jest nieco ograniczony. Dodatkowymi atutami dobrej odśnieżarki elektrycznej będą biegi silnika oraz możliwość zamontowania dodatkowego oświetlenia.

Podsumowanie

Wybierając odśnieżarkę elektryczną w pierwszej kolejności należy wybrać, czy ma ona być zasilana akumulatorowo, czy z gniazda sieciowego. Następnie należy zastanowić się, jak dużą odśnieżarkę potrzebujemy, a następnie wybrać ten model, który odpowiada nam pod kątem szerokości i wysokości roboczej pracy. Silniki elektryczne są mało awaryjne, jednak i w tym przypadku warto postawić na sprawdzonych producentów jak: Stiga, Honda, Hecht, Sharks, NAC czy Husqvarna.

4.2/5 - (6 votes)

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*