Wiertarka to narzędzie, bez którego nie obejdzie się żaden domowy majsterkowicz. To z pozoru niewielkie narzędzie, znacząco ułatwia nam prace remontowe w domu, ale także przydaje się w ogrodzie czy warsztacie. Szeroka gama dostępnych modeli wiertarek oferowanych przez różnych producentów może sprawić, że finalnie nie wiemy jaka wiertarka jest warta uwagi i zakupu. W tym poradniku pomożemy wybrać najlepszą wiertarkę, wyjaśnimy, jakie rodzaje wiertarek dostępne są w sklepach oraz który model warto kupić.

Wiertarka udarowa Bosch 600W GSB 13 RE

Wiertarka udarowa Bosch 600W GSB 13 RE

Rodzaje wiertarek

Jak w przypadku wszystkich narzędzi, tak i wiertarki podzielić możemy na kilka rodzajów, nie tylko pod względem tego, gdzie i przez kogo są używane, ale także pod kątem tego jakie prace zamierzamy wykonywać. Zanim wybierzemy wiertarkę musimy określić, czy będzie ona używana w domu, czy też na budowie. Dlaczego jest to ważne? Amatorskie wiertarki nie są przystosowane do pracy pod dużym obciążeniem, w przeciwieństwie do tych używanych na budowach. Profesjonalne wiertarki mogą pracować w trybie ciągłym, czego nie uświadczymy w prostszych i tańszych modelach przeznaczonych do pracy w domu.

  • Wiertarka ręczna – zasilana siłą ludzkich rąk, obecnie bardzo rzadko spotykana w domach, raczej używa się jej w warsztatach stolarskich do precyzyjnego wiercenia pojedynczych dziur.
  • Ranking wiertarek udarowych – służy do wiercenia dziur w betonie (w tym w żelbetonie). Urządzenie zasilane jest mocnym silnikiem, co ma również wpływ na wyższą cenę.
  • Wiertarka klasyczna – nie posiada udaru, najczęściej służy do wiercenia dziur w drewnie i miękkim metalu. Jest to najpopularniejsza wiertarka spotykana w Polskich domach.
  • Wiertarka kątowa – najczęściej wykorzystywana w profesjonalnych warsztatach. Służy do wiercenia otworów w trudno dostępnych miejscach.
  • Wiertarko-mieszarka – jest to charakterystyczna wiertarka wyposażona w dwa uchwyty służące do trzymania urządzenia podczas mieszania np. betonu czy farb.
  • Wiertarka do szkła – ten typ wiertarki charakteryzuje się delikatną pracą oraz diamentowymi wiertłami.
  • Wiertarka stołowa – najczęściej spotykana w zakładach przemysłowych i dużych warsztatach. Jest to wiertarka zamontowana na stole. Służy do wiercenia otworów w twardych materiałach, gdzie wymagane jest użycie dużej siły docisku.
  • Wiertarko-wkrętarka – urządzenie pozwala na wiercenie otworów oraz na wkręcanie wkrętów. Co ważne, tryb pracy można szybko i bezproblemowo zmienić w dowolnym momencie. Zasilana jest najczęściej za pomocą akumulatora.
  • Wiertarko-frezarka – najczęściej spotykana w warsztatach stolarskich. Wiertarko-frezarka umożliwia wiercenie otworów oraz wykonywanie frezów np. w drewnie czy metalu.
  • Wiertarka kolumnowa (słupowa) – profesjonalna wiertarka słupowa i kolumnowa, to podstawowe wyposażenie dużych warsztatów i hal przemysłowych. Służy do wiercenia precyzyjnych otworów w bardzo twardych materiałach jak metal czy szkło.
  • Wiertarka wielowrzecionowa – wykorzystywana w dużych warsztatach przemysłowych i stolarskich. Umożliwia jednoczesne wiercenie otworów w pionie i poziomie.
  • Wiertarka magnetyczna (magnesowa) – profesjonalna maszyna do wiercenia otworów w rurach i wszelkich materiałach, wymagających dużej siły docisku, z zachowaniem odpowiednich standardów by nie odkształcić materiału.
  • Wiertarka promieniowa – jedna z najbardziej zaawansowanych wiertarek stosowanych w przemyśle, służy do wiercenia otworów w bardzo dużych elementach konstrukcyjnych.
  • Wiertarka kadłubowa – bardzo dokładna wiertarka przemysłowa wykorzystywana do wiercenia, nawiercania i gwintowania twardych materiałów jak metal.
  • Młotowiertarka (wiertarka wyburzeniowa) – służy głównie do wiercenia i wykłuwania otworów w twardym betonie, również tym zbrojonym.

Ranking wiertarek 2019

Jak wybrać najlepszą wiertarkę?

Bez względu na to, jaki typ wiertarki wybierzemy, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy sprawdzić kilka ważnych parametrów. Dlaczego nie można kupić pierwszej lepszej wiertarki? Dlatego, żeby w krótkim czasie nie żałować zakupu, a wydane pieniądze nie były wyrzucone w błoto. Poniżej znajduje się lista najważniejszych parametrów:

Wiertarka udarowa Makita HP2071 1010W

Wiertarka udarowa Makita HP2071 1010W

  • Moc silnika – to właśnie od mocy zależy, jak szybko i w jakich materiałach możemy wiercić otwory. Tanie wiertarki zazwyczaj posiadają słabe silniki, a więc nie nadadzą się do wiercenia np. w betonie. Od poziomu mocy zależy również rozmiar otworu (średnica) jaką będziemy w stanie wywiercić.
  • Moment obrotowy i prędkość obrotowa – im wyższa wartość tych parametrów, tym w twardszych materiałach będziemy mogli wiercić otwory. Tanie wiertarki zazwyczaj posiadają moment obrotowy na poziomie 10-15 Nm, co pozwala na wykonywanie jedynie prostych otworów w drewnie czy gipsie. Od prędkości obrotowej zależy szybkość wiercenia.
  • Zasilanie – w zależności od typu wiertarki, możemy spotkać się z zasilaniem sieciowym (w przypadku urządzeń profesjonalnych i wiertarek do cięższych prac) oraz zasilaniem akumulatorowym (najczęściej spotykane w przypadku wiertarko-wkrętarki).
  • Czas pracy na baterii – dotyczy jedynie wiertarko-wkrętarek akumulatorowych. Podany przez producenta czas pracy na jednym pełnym ładowaniu akumulatora zależy od rodzaju wykonywanych prac i obciążenia, jakiemu poddawane jest urządzenie.
  • Biegi – dzięki nim można dowolnie zmieniać prędkość obracania głowicy z wiertłem. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy potrzebę wywiercić otwór w delikatniejszym materiale jak chociażby płyta karton-gips.

Jakiego producenta wiertarkę kupić?

Do najchętniej wybieranych producentów wiertarek zaliczyć możemy Bosch, Makita, Celma, Parkside, Hilti, Einhell, Metabo, Dewalt, Graphite, Skil, Dedra, Black&Decker i Milwaukee. Produkty wszystkich tych producentów znajdziesz w rankingu wiertarek. Każdy z producentów oferuje zarówno dobre wiertaki, jak i tanie egzemplarze. Wybierając markowy sprzęt mamy jednak pewność, że wybrany model posiada rzetelne opinie, a cena wiertarki jest adekwatna do jakości.

4.8/5 - (5 votes)

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*