Jesienne i wiosenne przycinanie gałęzi drzew i krzewów sprawia, że zalegają nam duże ilości odpadów drewnianych, których nie łatwo się pozbyć. Rozwiązaniem tego problemu jest rozdrabniacz gałęzi, który znacząco ułatwia prace porządkowe po przycinaniu. Rozdrobnione gałęzie i liście można dodatkowo wykorzystać w ogrodzie jako ściółka, czy do przykrycia drobniejszych roślin na zimę. Jaki rozdrabniacz do gałęzi kupić oraz na co zwrócić uwagę podczas kupna? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.
Czy warto kupić rozdrabniacz do gałęzi?
Dobra rozdrabniarka do gałęzi w szybki i łatwy sposób usuwa duże ilości odpadów drewnianych z drzew i krzewów, rozdrabnia liście oraz twarde korzenie. Zmielone odpady roślinne idealnie nadają się jako nawóz naturalny lub do przykrycia mniejszych roślin na zimę, zabezpieczając je przez zmarznięciem. Wielu ludzi w dalszym ciągu pali gałęzie i odpady, a co za tym idzie – do atmosfery dostaje się kolejna porcja zanieczyszczeń i dymu. Zdecydowanie lepiej odpady organiczne rozdrobnić i ponownie wykorzystać.
Rozdrabniacz do gałęzi – budowa i zasada działania
W praktycznie każdym przypadku zasada działania i budowa rozdrabniacza do gałęzi jest taka sama, niezależnie od wielkości urządzenia. Budowa rozdrabniarki do gałęzi nie jest skomplikowana, bowiem pod pokrywą urządzenia znajduje się walec tnący lub nóż ślimakowy, które podczas wolnego obracania się rozdrabniają gałęzie i liście na mniejsze elementy. Zastosowanie wolno obracających się elementów wewnątrz obudowy rozdrabniarki, pozwala na znaczne ograniczenie poziomu generowanego hałasu. Co ważne, nowoczesne rozdrabniacze zostały dodatkowo zabezpieczone za pomocą mechanizmu samoczynnego wciągania gałęzi i liści. Różnice w budowie pojawić się mogą w poszczególnych urządzeniach ze względu na sposób zasilania, czyli w przypadku rozdrabniaczy do gałęzi spalinowych i elektrycznych.
Ranking rozdrabniaczy do gałęzi 2019
Ranking | Produkty | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | Rozdrabniacz do gałęzi BLAUPUNKT GS7010 elektryczny (5901750506505) | BLAUPUNKT | Sprawdź cenę |
2 | Rozdrabniacz do gałęzi (4015671943965) | Castorama | Sprawdź cenę |
3 | Rozdrabniacz MacAllister 2800 W | MacAllister | Sprawdź cenę |
4 | Mac allister Rozdrabniacz do gałęzi macallister 2500 w czarny | Mac Allister | Sprawdź cenę |
5 | Blaupunkt Rozdrabniacz do gałęzi gs3010 elektryczny (5901750506499) | BLAUPUNKT | Sprawdź cenę |
Rodzaje rozdrabniaczy do gałęzi
Rodzaj rozdrabniarki do gałęzi należy dobrać na podstawie tego, jaki mamy budżet, ile gałęzi będziemy rozdrabniać oraz czy szukamy urządzenia stacjonarnego czy też mobilnego. Podstawowy podział urządzeń opiera się jednak na typie zasilania. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy elektryczne i spalinowe rozdrabniacze do gałęzi. Czym się od siebie różnią i który warto wybrać?
Rozdrabniacz do gałęzi spalinowy
Spalinowe rozdrabniacze do gałęzi, trawy i liści charakteryzuje duża moc, która wynosi od 4 do 8 koni mechanicznych (w zależności od modelu i producenta). Spalinowe rozdrabniacze napędzane są najczęściej przez czterosuwowe silniki benzynowe, generujące przystępny poziom hałasu. Rozdrabniarki do gałęzi z silnikami spalinowymi bez problemu radzą sobie z rozdrabnianiem dużych ilości gałęzi i odpadów, których średnia wynosić może od 5 do 7 centymetrów. Tego typu urządzenia najlepiej sprawdzają się w dużych sadach i ogrodach.
Spalinowe rozdrabniarki najczęściej wyposażone są w dodatkowy automatyczny podajnik, na który układa się odpadki do zmielenia. Można to również spotkać w przypadku rozdrabniacza do gałęzi podłączanego do ciągnika. Ciągnikowe rozdrabniacze (do traktora) bez problemu radzą sobie z gałęziami o średnicy nawet 20 centymetrów.
Rozdrabniacz do gałęzi elektryczny
Zasada działania elektrycznego rozdrabniacza do gałęzi i liści jest taka sama, jak w przypadku modeli spalinowych. Różnica w obu tych urządzeniach polega tylko i wyłącznie na sposobie napędzania wału tnącego. Elektryczne rozdrabniacze do działania potrzebują stałego dostępu do energii elektrycznej, co najczęściej skutkuje użyciem przedłużacza. Silnik elektryczny zamontowany wewnątrz urządzenia charakteryzuje się stosunkowo niewielką wagą, przez co urządzenie najczęściej nie przekracza wagą trzydziestu kilogramów. Obecnie w sklepach znaleźć można elektryczne rozdrabniarki o mocy od 1200 do 2500 W, które bez problemu radzą sobie z mniejszymi gałęziami o średnicy od 2 do 4 centymetrów.
W zestawie z urządzeniem najczęściej znajduje się niewielki kosz na rozdrobnione odpady. Tego typu urządzenia dedykowane są do niewielkich sadów, działek i ogrodów, gdzie ilość gałęzi i liści nie jest zbyt wielka. Rozdrabniacz elektryczny nie poradzi sobie bowiem z większymi gałęziami.
Jakie funkcje powinien mieć dobry rozdrabniacz do gałęzi i liści?
- Automatyczny podajnik – system automatycznego wciągania gałęzi to jedna z bardziej przydatnych funkcji w rozdrabniaczu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku rozdrabniaczy spalinowych, gdzie rozdrabniane są duże i ciężkie gałęzie. Po ułożeniu odpadów na podajniku, urządzenie automatycznie wsunie je do rozdrabniarki.
- Automatyczne zatrzymanie pracy – system automatycznego zatrzymywania elementów tnących, znacząco zwiększa bezpieczeństwo i dodatkowo zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniem. System zadziała również w momencie, gdy odłączymy pojemnik na zrębki podczas pracy urządzenia.
- Bieg wsteczny podajnika – rozdrabniarki do gałęzi z podajnikiem często wyposażone są funkcję wycofania zablokowanych kawałków drewna. Wsteczny bieg nie tylko zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniem, ale także pozwala na łatwiejsze czyszczenie urządzenia.
- Kosz / pojemnik na ścinki – w tego typu pojemniki wyposażone są najczęściej elektryczne i spalinowe rębaki do gałęzi. Dzięki niemu wszystkie odpady trafiają w jedno miejsce.
- Koła – najczęściej spotykane w elektrycznych rozdrabniarkach, rzadziej w przypadku spalinowych rębaków – ze względu na ogólną wagę urządzenia. Koła umożliwiają szybkie i bezkolizyjne przesuwanie rozdrabniacza.
Wewnątrz rozdrabniacza znaleźć możemy 1 z 3 systemów rozdrabniania odpadków:
- System noży – rozdrabniarki wykorzystujące do rozdrabniania noże, wychodzą już z produkcji. Tego typu rozwiązanie nie gwarantowało wysokiej wydajności, a w dodatku sprawiało duże zagrożenie dla operatora rozdrabniarki.
- Noże ślimakowe – wykorzystywane w przypadku dużych rozdrabniarek, których zadaniem jest rozdrabnianie dużych i twardych gałęzi. Noże ślimakowe charakteryzują się niską wydajnością, jednak ich żywotność jest na bardzo wysokim poziomie.
- Walec zębaty – tego typu rozwiązanie znajdziemy w rozdrabniaczach zębatkowych / tarczowych. Walec bez problemu radzi sobie z dużymi i grubymi gałęziami przy zachowaniu wysokiej wydajności pracy i żywotności urządzenia.
Jakiego producenta rozdrabniacz kupić?
Do najchętniej wybieranych producentów profesjonalnych rozdrabniarek zaliczyć możemy: Black&Decker, Einhell, Fieldmann, Bosch, Hecht, Honda, Makita, NAC, Faworyt i Lider. Każdy z producentów cieszy się dobrymi opiniami oraz długim okresem gwarancyjnym. Ceny rozdrabniaczy rozpoczynają się od 300-400 zł za urządzenia o mniejszej mocy, zaś za dobry spalinowy rębak przyjdzie nam zapłacić ok 1000-1500 zł. Urządzenia profesjonalne kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Kupno, wynajem czy samodzielna budowa rozdrabniacza?
Wiele osób decyduje się na zakup używanego rozdrabniacza, bądź zbudowania własnego urządzenia do rozdrabniania gałęzi, liści i trawy. Opinie specjalistów są jednak jednoznaczne. Kupując używany rozdrabniacz nigdy nie mamy pewności, czy będzie on bezawaryjnie działał przez wystarczająco długi czas. W przypadku urządzeń, które zmontujemy sami jest podobnie. Dodatkowo nie posiadają one odpowiednich systemów zabezpieczających pracy, co prowadzić może do wypadku.
Jeżeli jednak zastanawiasz się, jak zrobić rozdrabniacz do gałęzi, sprawdź tematyczne fora, na których znajdziesz instrukcje krok po kroku, wraz ze schematami budowy urządzenia. Jeżeli szukasz gotowego rozwiązania, znajdziesz je w marketach typu Castorama, Obi, Praktiker, Bricomarche, Bricoman, Mrówka i Leroy Merlin. W innym przypadku zdecydować się możesz na wynajem rozdrabniarki w specjalnej wypożyczalni.
Jakiś czas temu Castorama lub Obi miało promocję na rozdrabniacze, ale marki nie pamiętam więc pewnie jakiś no name. Tak informacyjnie.
Ja mam rębak spalinowy od rebaki24.pl sprawdza się świetnie w pracach w ogrodzie do krzewów i gałęzi drzewek owocowych. Polecam każdemu!