Spadek temperatury za oknem zmusza nas do włączania dodatkowego ogrzewania. Sezon grzewczy nie sprzyja jednak warunkom mieszkalnym, co przekłada się na pogorszone samopoczucie i wzrost wilgoci w mieszkaniu. Z problemem nadmiernej wilgoci borykają się najczęściej mieszkańcy bloków i kamienic, gdzie prawidłowa cyrkulacja powietrza często zostaje zaburzona. Brak odpowiedniej wentylacji prowadzi do zbierania się w mieszkaniu nadmiernej ilości wilgoci, która sprzyja rozwijaniu się bakterii, grzybów i pleśni. Jak sobie z tym radzić? W zależności od ilości wilgoci w powietrzu rozwiązaniem problemu może okazać się osuszacz powietrza, bądź tradycyjny pochłaniacz wilgoci. W tym poradniku skupimy się jednak wyłącznie na osuszaczach, które  cechują się wysoką wydajnością i niezawodnością.

Osuszacz powietrza – dlaczego warto kupić?

Osuszacz powietrza Eldom OPC500

Osuszacz powietrza Eldom OPC500

Poziom wilgoci w mieszkaniu nie powinien przekraczać od 40 do 60%. Wyższe stężenie wody w powietrzu sprzyja rozwojowi grzybów, drobnoustrojów i pleśni. W takich pomieszczeniach w szczególności nie powinny przebywać osoby miewające problemy z zatokami, astmatycy a co najważniejsze dzieci.

Rodzajów osuszaczy powietrza jest sporo, jednak wszystkie dążą do tego samego – usunięcia nadmiaru wilgoci z powietrza. Najprościej ujmując osuszacz powietrza skrapla parę wodną do pojemnika, który w łatwy i szybki sposób możemy opróżnić. Problemy z nadmiarem wilgoci pojawiają się najczęściej w mieszkaniach nie posiadających odpowiedniej wentylacji. Sytuacja ta najczęściej występuje jesienią i zimą (rzadziej wiosną), gdy w mieszkaniu suszymy pranie, gotujemy obiady czy myjemy podłogi.

Wilgoć uwalniana podczas każdej z tych czynności osadza się na meblach, ścianach i ubraniach. Często również skrapla się zwyczajnie na oknach. Brak osuszacza powietrza doprowadzić może do powstawania przykrego zapachu w mieszkaniu. Osuszacz powietrza doskonale sprawdza się również w pomieszczeniach o bardzo dużym stopniu wilgotności, jak piwnice czy pralnie. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z nadmiarem wilgoci w łazience, dobrym rozwiązaniem będzie elektryczny osuszacz powietrza.

Osuszacze powietrza – Ranking 2019

Czy osuszacze powietrza są skuteczne?

Domowe osuszacze powietrza są jak najbardziej skuteczne. Wybierając urządzenie renomowanego producenta możemy mieć pewność, że stężenie wilgoci w powietrzu nie przekroczy ustawionego poziomu. Dobre osuszacze posiadają wbudowane czujniki wilgoci automatycznie włączające urządzenie za każdym razem, gdy jest to koniecznie. W tego typu sensory najczęściej wyposażone są osuszacze łazienkowe. Brak konieczności pamiętania o włączaniu urządzenia daję nam wysoką wygodę, bowiem nie musimy pamiętać o włączaniu osuszacza po każdej kąpieli czy praniu. Osuszacze nie tylko usuwają z powietrza nadmiar wilgoci, ale także oczyszczają je z zanieczyszczeń.

Osuszacz powietrza – jaki wybrać?

Przeglądając oferty w sklepach, fora czy portale aukcyjne, z pewnością natrafiłeś na różnego rodzaju osuszacze, różniące się nie tylko nazwą, ale także parametrami technicznymi, rozmiarem i wydajnością. Który z nich jest najlepszy? Jaki osuszacz powietrza wybrać?

Osuszacz absorpcyjny

Wewnątrz urządzenia znajduje się rotor, którego powierzchnia pokryta jest specjalną substancją odpowiedzialną za skraplanie wody. Po skropleniu woda trafia do specjalnego pojemnika, który w łatwy sposób możemy wypróżnić. Podczas osuszania powietrza urządzenie podgrzewa je o ok. 10 stopni Celsjusza. W efekcie tego temperatura w pomieszczeniu wzrasta, a poziom wilgoci spada.

Elektryczne osuszacze absorpcyjne cieszą się dobrymi opiniami, bowiem łączą w sobie wydajność i mobilność. Niewielkie wymiary pozwalają na swobodne przemieszczanie urządzenia, np. z pokoju do łazienki i odwrotnie. Osuszacz absorpcyjny najlepiej sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach o niskim i średnim poziomie wilgotności powietrza jak pokoje, łazienki i sypialnie. Co ważne, temperatura powierza panująca w pomieszczeniu nie wpływa na efektywność pracy osuszacza. Wydajność urządzenia w zależności od rozmiaru i wybranego modelu wahać będzie od 4 do 20 litrów pochłanianej wilgoci na każde kolejne 24h.

Osuszacz kondensacyjny

W celu usunięcia wilgoci z otoczenia urządzenie wsysa powietrze, z którego nadmiar wody skraplany jest za pomocą parownika, do specjalnie zamontowanego pojemnika. Osuszacz  kondensacyjny podczas pracy podgrzewa powietrze o ok. 2 stopnie Celsjusza, a więc znacznie mniej niż osuszacz absorpcyjny. Urządzenie wyposażone jest w kompresor.

Skuteczność osuszacza kondensacyjnego uzależniona jest od temperatury panującej w otoczeniu oraz ogólnej wilgotności powietrza. Najlepsze warunki do pracy urządzenia do 30 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza na poziomie ok 80%. W takich warunkach osuszacz kondensacyjny skropli od 10 do 45 litrów wody na dobę. Wysoka wydajność ma również wpływ na wymiary i wagę urządzenia. Kondensacyjne osuszacze powietrza nie są tak mobilne jak wersje absorpcyjne. Nadają się do zainstalowania w pralniach, piwnicach i garażach.

Osuszacz przemysłowy / budowlany

Przemysłowe osuszacze powierza cechują się bardzo wysoką wydajnością, uzyskaną kosztem sporych wymiarów. Ilość skraplanej wody w tego typu urządzeniach waha się od 20 do 100 litrów na dobę. Osuszacze przemysłowe i budowlane są najzwyczajniej duże i ciężkie, a więc nie nadają się do użytku domowego. Doskonale sprawdzają się jednak do osuszania powietrza na budowach i halach produkcyjnych.

Osuszacze na budowę posiadają dodatkowo wytrzymałą obudowę, wzmocnioną stalowymi elementami chroniącymi urządzenie przed uszkodzeniami i wgnieceniami. Osuszacz budowlany doskonale sprawdza się podczas pracy w ciężkich warunkach, przy dużym zapyleniu powietrza. Ze względu na wysoką cenę, większość osób decyduje się na wynajem osuszacza bądź zakup używanego urządzenia.

Najważniejsze parametry techniczne

Wiadomym jest, że jedną z najważniejszych kwestii, jakie nas interesują podczas zakupu jest cena. Warto jednak podczas zakupu zwrócić uwagę na dodatkowe parametry techniczne, które w prosty i jasny sposób określą nam, jaki osuszacz powietrza wybrać, a który omijać szerokim łukiem. Do najważniejszych parametrów zaliczyć możemy:

  • Wydajność – jest to jeden z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę. Wydajność osuszacza podawana jest w litrach na godzinę, bądź dobę. Im pierwsza wartość wyższa, tym urządzenie szybciej i sprawniej usuwa nadmiar wilgoci z powietrza. Wydajność należy dopasować ściśle pod pomieszczenie, w którym osuszać będziemy powietrze. W przypadku małych pokoi wystarczy urządzenie o wydajności poniżej 0,5 litra na dobę. W przypadku łazienek minimalna sprawność wynieść powinna ok 1 litra na 24h, a do dużych i mocno zawilgoconych pomieszczeń najlepszym wyborem będzie osuszacz o wydajności powyżej 1,5 l/24h.
  • Zakres temperatur – określa, w jakich temperaturach urządzenie będzie poprawnie działać. Zdecydowana większość modeli pracuje wydajnie w temperaturze od 5 do 35 stopni Celsjusza.
  • Stopień wilgotności powietrza – wartość wyrażana w procentach. Oznacza, w jakich warunkach wilgotności pracować może dany osuszacz. Wilgotność względna do prawidłowej pracy powinna mieścić się w przedziale od 50 do 100%.
  • Pobór mocy – im większa moc urządzenia, tym wyższa wydajność. Ma to jednak wpływ na większy pobór mocy, który wiąże się z większymi kosztami utrzymania. Przemysłowy osuszacz o mocy 200 W z pewnością wymagać będzie znacznie dłuższego czasu pracy, aby obniżyć poziom wilgoci w powietrzu, jednak nie pobierze on tyle prądu, co osuszacz o mocy 800 W. Domowe osuszacze elektryczne zużywają od 30 do 75W energii elektrycznej, co jest dobrym wynikiem.
  • Przepływ powietrza – określa ile metrów sześciennych powietrza jest w stanie przefiltrować osuszacz w przeciągu godziny.
  • Wielkość zbiornika na wodę – zbiornik na wodę znajdziemy zarówno w domowych osuszaczach powietrza, jak i tych profesjonalnych. W zależności od wielkości urządzenia pojemność zbiornika waha się od 0,5 do 10 litrów. Domowe osuszacza posiadają najczęściej zbiorniki nie przekraczające 3 litrów.
  • Sterowanie – w zależności, czy wybieramy nowe czy też starsze urządzenie, możemy spotkać sterowanie mechaniczne bądź elektroniczne. Modele wyposażone w sterowanie elektroniczne oferują dodatkowe programy rozszerzające funkcjonalność urządzenia. Pozwala to m.in. na dopasowanie wydajności urządzenia do panujących warunków w pomieszczeniu. Często w zestawie znajdziemy również pilot sterujący.
  • Poziom hałasu – każde z urządzeń elektrycznych generuje hałas na pewnym poziomie. Tak też jest w przypadku osuszaczy powietrza. Domowe urządzenia generują hałas na poziomie 40-50 dB.
  • Higrometr – to nic innego jak czujnik, który automatycznie wyłącza urządzenie po osiągnięciu ustawionego wcześniej poziomu wilgotności powietrza.
  • Wyświetlacz – przydaje się w szczególności, gdy chcemy w szybki sposób określić, jaki poziom wilgotności powietrza oraz jaka temperatura panuje obecnie w pomieszczeniu.

Osuszacz powietrza – producent i cena

Do najchętniej wybieranych producentów osuszaczy powietrza zaliczyć możemy Berdsen, Master, Quigg, Easyhome, Fral, Zibro, Pingi, ColumbiaVac, Eldom, Klarstein Hiddensee i Honeywell. Każdy z wymienionych producentów cieszy się pozytywnymi opiniami, gwarantującymi wysoką jakość urządzenia. Wybór odpowiedniego producenta jest bardzo ważny, bowiem tanie osuszacze (często bez konkretnej nazwy marki) często ulegają szybkiemu wyeksploatowaniu. Dodatkowo w takim przypadku ciężko z uznaniem gwarancji. W przypadku sprawdzonych producentów takiej sytuacji nie uświadczymy.

Osuszacz powietrza – Podsumowanie

Podsumowując, wybór osuszacza uwarunkowany w głównej mierze jest tym, w jakim pomieszczeniu planujemy regulować poziom wilgotności powietrza. Osuszacze domowe są małe i poręczne, dzięki czemu bez problemu można przestawiać je po równych częściach domu wedle potrzeby. Osuszacze przemysłowe i budowlane są droższe, większe i cięższe. Zdecydowanie nie nadają się do użytku domowego, jednak doskonale sprawdzają się do osuszania powietrza w trudnych warunkach. Przed zakupem dokładnie należy sprawdzić wszystkie parametry techniczne urządzenia i warto zapoznać się z najnowszymi opiniami na temat każdego polecanego modelu.

Powiązane tematy:

  • osuszacz powietrza opinie
  • domowy osuszacz powietrza
  • elektryczny osuszacz powietrza
  • osuszacze powietrza opinie
  • dobry osuszacz powietrza
3.5/5 - (24 votes)

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*