Najlepsze pistolety na gorący klej

Klejenie poszczególnych elementów z pewnością nie raz przysporzyło Ci wiele kłopotów, w szczególności, gdy klejenie trzeba było wykonać na gorąco. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest pistolet do kleju na gorąco, który nie tylko usprawni proces klejenia, ale także pozwoli na zminimalizowanie powstałych w tym procesie zanieczyszczeń. Dodatkowo pistolet roztapia odpowiednią ilość kleju, co przekłada się na większą wydajność, a zarazem oszczędność. Jak widać, w zasobniku każdego majsterkowicza (ale również w każdym domu) powinien znaleźć się dobry pistolet na gorący klej. Jaki model wybrać oraz który ma najlepsze opinie? Odpowiedzi na te pytania oraz ceny poszczególnych modeli znajdziesz poniżej.

Pistolet do kleju – zasada działania

Z pewnością nie raz widziałeś na oczy pistolet do kleju. Jest to niewielkie i całkiem lekkie urządzenie wyposażone w zasobnik, w którym umieszczana jest laska kleju. Sztyfty przed rozgrzaniem nie kleją się, nie brudzą i bez problemu można przechowywać je w temperaturze pokojowej, bez obaw o sklejenie przypadkowych przedmiotów. Zasada działania pistoletu na klej jest bardzo prosta. Po naciśnięciu spustu grzałka rozgrzewa laskę kleju, który wydostaje się z urządzenia przez specjalny dozownik, co pozwala na precyzyjne nakładanie kleju.  Najczęściej w zestawie z urządzeniem otrzymamy również specjalną podstawkę, na której odstawiać się powinno pistolet zawsze, gdy nie jest nam potrzebny. Dzięki podstawce minimalizujemy ryzyko, że klej wycieknie z dyszy.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pistoletów do kleju na gorąco. Pierwszy z nich to pistolety przewodowe, podłączane bezpośrednio do gniazdka z prądem. Największym ograniczeniem tego typu urządzeń jest długość przewodu. Drugi typ to pistolety akumulatorowe. Cena takiego urządzenia jest nieco wyższa, lecz wraz z ceną wzrasta mobilność urządzenia. Jeżeli planujesz kleić coś poza domem, zdecydowanie lepszym wyborem będzie pistolet na klej z akumulatorem. Lepsze modele posiadają regulację temperatury, dzięki czemu bez problemu możemy dopasować temperaturę kleju do klejonej powierzchni.

Pistolet do kleju – Ranking i opinie 2019

Powyżej znajdziesz ranking najlepszych pistoletów do kleju, cechujących się wysoką niezawodnością czyli te, które otrzymują pozytywne opinie. Oprócz tego przy każdym modelu znajdziesz aktualną cenę, parametry techniczne oraz koszt zakupu sztyftów.

Tani pistolet do kleju, czy warto?

Pistolet do kleju kupić można już za niecałe 50 – 100 zł. Urządzenia w tej cenie idealnie nadają się do użytku domowego, gdzie klejone powierzchnie nie są zbyt wielkie, a urządzenie będzie miało stały dostęp do prądu. W zależności od ceny oczekiwać możemy od urządzenia większej mocy. Jeżeli kupimy tani pistolet na klej, grzałka nie będzie się zbyt szybko nagrzewać ( w porównaniu do droższych modeli). Należy jednak pamiętać, że nie ważne jaki pistolet do kleju kupimy i tak będzie on kleił szybciej, niż wykonalibyśmy to ręcznie sami.

Dobry pistolet do kleju, na co zwrócić uwagę?

W cenie do 200 złotych bez problemu kupimy dobry pistolet do kleju (również modele z pojemnym akumulatorem). Wygodna rękojeść, precyzyjny dozownik oraz długi przewód (lub pojemny akumulator – w zależności od modelu) to tylko jedne z wielu zalet dobrego pistoletu na gorący klej. Blokada wycieku kleju zapobiega przypadkowemu sklejeniu urządzenia z elementami otoczenia. W lepszych modelach możemy również znaleźć regulację temperatury, co pozwala na precyzyjne dopasowanie temperatury grzania kleju do klejonej powierzchni. W tej cenie kupić możemy nie tylko dobry pistolet przewodowy, ale również wytrzymały i praktyczny pistolet akumulatorowy. Dzięki braku ograniczeń związanych z kablem, możemy kleić nawet duże elementy bez potrzeby przerywania pracy.

Jaki rodzaj sztyftów do pistoletów wybrać?

Tak samo jak na rynku dostępne są różne pistolety do kleju, tak samo znajdziemy rożne sztyfty z klejem. Wybór odpowiedniego sztyftu zależy w szczególności od tego, co zamierzamy kleić oraz jaki mamy budżet. Tanie laski z klejem wydzielają jednak bardzo nieprzyjemny zapach, a jakość kleju może mieć wiele do życzenia. Zdecydowanie lepiej zainwestować w markowe sztyfty do pistoletu, gdzie klej szybko będzie się rozgrzewał, mocno trzymał, a opary nie będą toksyczne. Jeżeli planujemy skleić coś na długie lata, powinniśmy wybrać dobre sztyfty, nie sugerując się jedynie ceną.

Końcówki do pistoletu z klejem (dysze)

W zależności od wykonywanej pracy potrzebować będziemy różnych dysz do pistoletu na klej. Wąskie dysze idealnie sprawdzą się w przypadku klejenia punktowego np. przy sklejaniu modeli, zaś szerokie i płaskie dysze znajdą zastosowanie przy klejeniu dużych powierzchni. Dyszę w pistolecie można bez problemu wymienić w każdym momencie pracy (za wyjątkiem, gdy urządzenie jest mocno rozgrzane). Większość producentów umożliwia dokupienie oryginalnych dysz, zaś inni dołączają je od razu do zestawu. Niezależnie od wybranego modelu mamy jednak pewność, że nie ogranicza nas jedynie fabryczna końcówka pistoletu.

Najtańszy pistolet do kleju, czy to się w ogóle opłaca?

Kupując jeden z najtańszych pistoletów do kleju musimy liczyć się z tym, że jakość wykonania urządzenia oraz materiały użyte do jego produkcji nie będą najwyższej jakości. Takim urządzeniem nie skleimy sprawnie styropianu, dekoracji czy też szyb. Pistolet do kleju to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Jeżeli ma on posłużyć nam przez lata, wybierzmy jeden z modeli renomowanego producenta jak Bosch, Dedra, Topex, Pattex, Dremel, Steinel czy Stanley. Tylko wtedy mamy pewność, że wydane pieniądze nie pójdą na marne.

Pistolet na klej, a opinie użytkowników

Na podstawie opinii w bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie ocenić, czy warto kupić dany pistolet na klej, czy też nie. Użytkownicy wystawiający opinie sugerują się nie tylko ceną, ale również jakością wykonania, niezawodnością urządzenia, mobilnością i kosztami eksploatacji np. ceną sztyftów, kosztem wymiany akumulatora. Warto zatem wziąć te opinie pod uwagę planując zakup nowego urządzenia.

Ekspert poruszył tematy:

  • jaki pistolet do kleju
  • pistolet do kleju na gorąco opinie
  • pistolet do kleju
  • jaki pistolet do kleju na gorąco
  • pistolet do kleju opinie
4.6/5 - (8 votes)

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*