Nadmierna wilgoć w powietrzu to problem, z którym najczęściej borykamy się w okresie jesienno-zimowym, gdy okien nie otwieramy już zbyt często, by nie ziębić mieszkania. Nadmierna ilość wody w powietrzy sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i drobnoustrojów, negatywnie wpływając na zdrowie i samopoczucie domowników. Utrzymujący się zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza powodować może również awarię sprzętu RTV, uszkodzenie mebli czy odklejanie się od ściany tapet i farby. W celu usunięcia nadmiaru wody z powietrza należy wyposażyć się w doby pochłaniacz wilgoci. Dostępna w sklepach oferta tego typu produktów jest szeroka, jednak nie każdy z oferowanych pochłaniaczy jest godny uwagi. Zatem jaki pochłaniacz wybrać? Elektryczny czy na tabletki? Który pochłaniacz będzie odpowiedni do samochodu, a który do łazienki? Na te i wiele więcej pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.
Kiedy należy kupić pochłaniacz wilgoci do domu?
Pochłaniacz wilgoci powinniśmy nabyć wtedy, gdy w naszym mieszkaniu, samochodzie, łazience czy szafie panuje zbyt wysokie stężenie wody w powietrzu. Jak sprawdzić poziom wilgoci? Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na umieszczeniu w badanym otoczeniu higrometru. Drugim sposobem jest obserwacja powierzchni narażonych na oddziaływanie różnych poziomów temperatur, jak szyby czy okna. Zbyt wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu objawiać będzie się skraplaniem wody na oknach, a w przypadku samochodu w postaci zaparowanych szyb.
W przypadku pomieszczeń, w których na ogół panuje podwyższona wilgotność, jak łazienka czy pralnia, woda skraplać będzie na płytkach bądź lustrze. Rozwiązaniem problemu nadmiaru wilgoci okazać może się pochłaniacz, który w skuteczny sposób zredukuje stężenie wody i oczyści powietrze. Do wyboru mamy pochłaniacze elektryczne (nazywane często osuszaczami powietrza), z wymiennym wkładem w postaci tabletki oraz te, w których montowane są specjalne woreczki z pochłaniającą wilgoć substancją. Te ostatnie najczęściej stosowane są w samochodach, lodówkach i szafach. Poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 60%.
Ranking pochłaniaczy wilgoci 2019
Ranking | Produkty | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | WKŁADY DO POCHŁANIACZA WILGOCI 250G x 10 SZTUK, HumiFill | Sprawdź cenę | |
2 | POCHŁANIACZ WILGOCI 450G | Yachticon | Sprawdź cenę |
3 | Pochłaniacz wilgoci z wymienną tabletką srebrny Primacol Professional | PRIMACOL | Sprawdź cenę |
4 | Pochłaniacz wilgoci z wymienną saszetką biały Primacol Professional | PRIMACOL | Sprawdź cenę |
5 | Primacol pochłaniacz wilgoci z wkładem czarny (5906725207500) | Primacol | Sprawdź cenę |
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać?
Do wyboru mamy 3 podstawowe typy pochłaniaczy, różniące się efektywnością działania oraz kosztem utrzymania. Do wyboru mamy następujące pochłaniacze:
- Elektryczne pochłaniacze wilgotności – urządzenia te działają w pełni automatycznie, a jedyne co musimy przy nich zrobić to podłączyć do prądu, a w przypadku zapełnienia pojemnika z wodą – opróżnić go. Osuszanie powietrza odbywa się automatycznie. W zależności od wybranego modelu i dostępnych funkcji, elektryczny pochłaniacz może automatycznie włączać się i wyłączać po przekroczeniu określonego poziomu wilgotności w powietrzu. Droższe modele wyposażone są również w funkcję nawilżania powietrza oraz usuwania zapachów i zanieczyszczeń. Tego typu urządzenia cechują się dużą wydajnością, jednak zużycie prądu powoduje podwyższenie rachunku za prąd. Cena tego typu pochłaniaczy wilgoci zaczyna się od 100-150 zł.
- Pochłaniacz wilgoci na tabletki – proste w obsłudze urządzenie, nie wymagające do działania dostępu do energii elektrycznej. Pochłaniacz działa wtedy, gdy włożymy nowy wkład w postaci specjalnej tabletki. Domowy pochłaniacz w tabletkach dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o każdym poziomie stężenia wilgoci, od łazienki po salon. Ze względu na niewielkie wymiary oraz estetyczną obudowę, pochłaniacze na tabletki doskonale wpasują się praktycznie w każdą przestrzeń. Do najbardziej popularnych zaliczyć możemy pochłaniacz wilgoci Metylan Aero 360, cieszący się dobrymi opiniami wśród użytkowników oraz długim czasem działania wkładu.
- Pochłaniacz wilgoci z granulatem – jest to najtańszy typ pochłaniacza o stosunkowo dobrej wydajności w stosunku do ceny. Pochłaniacze workowe najczęściej wykorzystywane są w samochodach, szafach i wszędzie tam, gdzie mamy nie tylko ograniczone miejsce, ale także ograniczoną cyrkulację powietrza. Wewnątrz worka znajduje granulat pochłaniający wilgoć (taki sam jak znajdziemy w opakowaniu z nowymi butami).
Jaki typ pochłaniacza wilgoci wybrać?
Wybór pochłaniacza wilgoci powinniśmy uwarunkować tym, gdzie planujemy obniżyć poziom zawilgocenia. Inny pochłaniacz sprawdzi się w lodówce, inny w łazience, a jeszcze inny w pokoju, w którym śpi dziecko. Jaki osuszacz do czego?
- Pochłaniacz wilgoci do samochodu – zbyt wysoki poziom wilgoci w aucie znacząco może utrudniać użytkowanie pojazdu, negatywnie wpływając na bezpieczeństwo jazdy. Objawem nadmiaru wilgoci są parujące szyby oraz zapach stęchlizny, spowodowany zbyt dużym zawilgoceniem elementów tapicerki. Osuszenie wnętrza samochodu można wykonać na dwa sposoby – za pomocą pochłaniacza oraz przy wykorzystaniu farelki do samochodu. Zaletą pierwszego rozwiązania jest niski koszt i stałe utrzymywanie niskiego poziomu wilgoci. Farelki samochodowej powinnyśmy użyć tylko w przypadku, gdy samochód był zalany, bądź gdy prana była tapicerka.
- Pochłaniacz wilgoci do domu – domowe pochłaniacze wilgoci pozwalają na utrzymanie wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych na odpowiednim poziomie. W tym przypadku zdecydować możemy się na pochłaniacze w formie saszetek wypełnionych granulatem, te z wymiennym wkładem w postaci tabletki oraz pochłaniacze elektryczne. W przypadku mieszkań o słabej wentylacji polecanym rozwiązaniem są osuszacze elektryczne.
- Pochłaniacz wilgoci do lodówki – wnętrze lodówki to miejsce, w którym panuje podwyższony poziom wilgoci, negatywnie wpływający na smak potraw. Nadmierna wilgoć powoduje szybkie psucie się jedzenia oraz sprzyja namnażaniu się grzybów i pleśni. W efekcie tego w lodówce pojawia się nieprzyjemny zapach oraz krople zamarzniętej wody na tylnej ścianie wnętrza lodówki.
- Pochłaniacz wilgoci do łazienki – nadmiar wilgoci w powietrzu w pomieszczeniach typu łazienka, pralnia czy suszarnia nie jest niczym nadzwyczajnym. Nadmiar wody w powietrzu objawia się najczęściej zawilgoceniem ścian oraz zaparowanym lustrem. Długotrwale utrzymujące się nadmierne zawilgocenie, może powodować namnażanie się pleśni i grzybów, a co za tym idzie pojawianiu się m.in. wyprysków na uszczelkach i silikonie.
Co kupić? Pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza?
Wybór danego typu urządzenia do usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza uwarunkować powinniśmy tym, ile i w jakim czasie chcemy usunąć wilgoci. Domowe osuszacze powietrza zasilane energią elektryczną cechują się dużą wydajnością pracy przy jednoczesnym filtrowaniu powietrza. Są one jednak droższe od pochłaniaczy na wkłady (np. pochłaniacz wilgoci HumiStop) oraz generują pewien poziom hałasu – najczęściej w postaci delikatnego szumu.
Dobry pochłaniacz samochodowy (np. marki Pingi) to zamknięte wewnątrz specjalnego woreczka granulki dobrze radzące sobie z wilgocią na małych przestrzeniach jak wnętrze samochodu, bagażnika czy szafy.
notorycznie skrapla mi się woda na oknach… mam salon z aneksem i jak bardzo bym nie wietrzyła pomieszczenia, to po nocy okna są całe zaparowane, a na parapecie stoi woda, czas zainwestować w pochłaniacz wilgoci, ale pytanie czy lepiej na tabletki czy elektryczny… opinie na ten temat różnie mówią, a jak wiadomo, każdy swój towar chwali