Niezastąpionym narzędziem podczas cięcia i obróbki drewna jest piła łańcuchowa. Wysoka wydajność urządzenia pozwala na kilkukrotne skrócenie czasu pracy, przy jednoczesnym odciążeniu mięśni od nadmiernego wysiłku fizycznego. Łańcuchowa piła to wręcz niezastąpione narzędzie, nie tylko podczas prac w lesie, ale także podczas domowych prac związanych z cięciem drewna na opał.

Wybieramy najlepsze piły łańcuchowe spalinowe i elektryczne

Dobra piła łańcuchowa poradzi sobie praktycznie z każdym rodzajem drewna niezależnie od tego, czy przycinać będziemy gałęzie (tu sprawdzi się piła łańcuchowa na wysięgniku), krzewy, ścinać dorosłe drzewa czy ciąć drewno na opał. W sklepach z narzędziami dostępnych jest wiele typów i rodzajów pił łańcuchowych, gdzie najczęściej spotykane to piły spalinowe i elektryczne. Którą z nich wybrać? Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę podczas zakupu? Która jest najlepsza? Odpowiedzi na te pytania oraz ranking pił łańcuchowych znajdziesz poniżej.

  1. RANKING pił spalinowych
  2. Piła spalinowa czy elektryczna?
  3. Piła spalinowa – najważniejsze parametry techniczne
  4. Spalinowa piła łańcuchowa – producent i cena
  5. Piła elektryczna – najważniejsze parametry techniczne
  6. Elektryczna piła łańcuchowa – producent i cena

Najlepsze piły łańcuchowe – ranking 2019

Piła spalinowa czy elektryczna? – Którą wybrać?

Jeżeli planujesz zakup nowej lub używanej piły łańcuchowej, z pewnością natrafiłeś/aś na dwa najczęściej pojawiające się typy silników. Część pił napędzana jest przez silniki spalinowe, zaś pozostałe przez silniki elektryczne. Jaką piłę zatem kupić?

Piły łańcuchowe spalinowe – w ten typ silnika wyposażone są mocne piły łańcuchowe, którym nie straszne jest duże obciążenie oraz trudne warunki atmosferyczne. Dwusuwowy silnik spalinowy oferuje dużą moc, co przekłada się na zwiększoną wydajność w porównaniu z piłą elektryczną. Piły spalinowe najczęściej używane są podczas ścinania zdrowych drzew w lesie. Dzięki większej wadze urządzenie pewnie spoczywa w rękach. Dużą zaletą pił spalinowych jest fakt, że nie potrzebują dodatkowego źródła zasilania. Do poprawnego działania wystarczy mieszanka oleju i benzyny oraz naostrzony łańcuch.

Do minusów pił spalinowych zaliczyć możemy generowany hałas oraz ilość wytwarzanych spalin. Nie powinno to jednak zbytnio przeszkadzać podczas pracy. Prace piłą spalinową zazwyczaj odbywają się na świeżym powietrzu, gdzie nie będziemy narażeni na wysokie stężenie spalin, a na uszy wystarczy założyć specjalne słuchawki ochronne. Naprawa piły spalinowej w przypadku awarii może okazać się kosztowna. Należy również pamiętać o regularnym serwisowaniu prowadnicy i regulacji gaźnika piły łańcuchowej. Sam łańcuch wymaga również specjalnego ostrzenia. Waga piły spalinowej może sięgać nawet do 5 kg, co dla osób o drobniejszej posturze może być nie małym problemem. W takim przypadku lepszym wyborem będzie mniejsza piła elektryczna.

Piła spalinowa – najważniejsze parametry techniczne

Podczas zakupu pilarki spalinowej należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na cenę czy opinie, ale także na parametry techniczne. To właśnie one pozwalają określić, która piła jest dobra, a której nie warto kupować. Do najważniejszych parametrów zaliczamy:

Moc – im większa moc, tym większe możliwości oferuje nam piła. Parametr ten najczęściej podawany jest w koniach mechanicznych. Do drobnych prac domowych oraz cięcia drewna na opał w zupełności wystarczy łańcuchowa piła spalinowa o mocy ok 2-2,5 KM. Jeżeli planujemy ścinać małe i średnie drzewa, ciąć grube deski czy gałęzie, powinniśmy rozejrzeć się za piłą z silnikiem o mocy od 3 do 5 KM. Profesjonalne piły spalinowe oferują moc na poziomie 5-10KM.

Waga – Małe piły spalinowe ważą od 3 do 4 kilogramów. Waga profesjonalnych pilarek spalinowych waha się od 5 do 10 kilogramów. Waga piły zależy głównie od pojemności silnika oraz jego mocy. Jeżeli szukasz lżejszej piły, sprawdź ranking pił elektrycznych.

Pojemność silnika – im większy silnik, tym więcej mocy potrzebnej do pracy uzyskamy. Wraz ze wzrostem pojemności i mocy wzrasta również spalanie oraz waga urządzenia.

Długość prowadnicy – w zależności od planowanych prac, powinniśmy wybrać odpowiednią długość prowadnicy. Najmniejsze piły posiadają prowadnice o długości 30-32 cm. W przypadku cięższych prac powinniśmy wybrać piłę z prowadnicą 35-37 cm, zaś profesjonalne piły do lasu posiadają prowadnice o długości 38-50cm.

Spalinowa piła łańcuchowa – producent i cena

Ceny pił łańcuchowych spalinowych wahają się od 250-300 złotych w przypadku modeli o mniejszej mocy, aż do 900-1000 zł za urządzenia pozwalające na pracę w ciężkich warunkach. Za profesjonalną piłę łańcuchową o mocy ponad 10 KM przyjdzie nam zapłacić nawet kilka tysięcy. Do najczęściej wybieranych producentów pił spalinowych możemy zaliczyć: Stihl, Husqvarna, Partner, Leader, NAC, Makita, Schwarzbau i Shindaiwa. Opinie na temat wymienionych producentów są dobre, a ceny pił adekwatne do oferowanej jakości. Jeżeli powyższe ceny przekraczają Twój budżet, rozejrzyj się za używaną piłą łańcuchową.

Piła łańcuchowa elektryczna – wytwarza mniej hałasu niż piła spalinowa, a co najważniejsze nie generuje szkodliwych spalin. Dużym atutem silnika elektrycznego jest mniejsza waga, co pozwala na łatwiejsze operowanie piłą łańcuchową na wysięgniku, podczas przycinania np. gałęzi. Elektryczne piły łańcuchowe nadają się do prac domowych i ogrodowych, lecz nie sprawdzą się podczas ciężkich prac w lesie.

Wad pilarek elektrycznych jest kilka, lecz najważniejszą jest konieczność stałego dostępu do prądu. To z kolei znacząco ogranicza nam możliwości pracy w terenie. Elektryczny silnik nie dostarczy również tyle mocy co spalinowy, dlatego możemy zapomnieć o ścinaniu grubych pni za pomocą łańcuchowej piły elektrycznej. Alternatywą są piły łańcuchowe z akumulatorem, lecz nie oferują one dużej mocy i wymagają częstego ładowania.

Piła elektryczna – najważniejsze parametry techniczne

Zakup dobrej piły elektrycznej nie jest łatwy. Często wybór pada na tanią piłę, której cena nie nadszarpnie naszego domowego budżetu. Jednak, czy tania piła to dobra piła? Oprócz ceny i opinii szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

Moc – parametr ten określany jest w kilowatach. Małe piły elektryczne, idealnie nadające się do prostych prac przydomowych oraz ogrodowych oferują moc na poziomie 1000-1200 W (1-1,2 kW). Do cięższych prac lepszym wyborem będzie piła o mocy od 1300 do 2500 W (1,3-2,5 kW).

Długość prowadnicy – określa możliwości piły elektrycznej. Im dłuższa prowadnica, tym większe elementy drewniane możemy ciąć. Małe piły elektryczne wyposażone są w prowadnice o długości 15-20 cm, zaś te przeznaczone do cięższych prac oferują nawet 30-40 centymetrowe prowadnice.

Elektryczna piła łańcuchowa – producent i cena

Do najpopularniejszych modeli z pewnością możemy zaliczyć piły elektryczne: Makita,  Stihl, Husqvarna, Bosch, Partner, NAC, Hitachi, Black&Decker i Mcculloch. Piły elektryczne łańcuchowe nie są drogie, a ich ceny zaczynają się już od 200-250 zł. Za profesjonalną elektryczną piłę przyjdzie nam zapłacić nawet 800-1000 zł. Zobacz również ranking pił spalinowych i ranking pił akumulatorowych.

4/5 - (13 votes)

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*