Dmuchawa do liści to urządzenie, które przydaje się nie tylko jesienią, gdy opadają liście, ale także idealnie sprawdza się latem czy wiosną, gdy chcemy w szybki i łatwy sposób pozbyć się różnych nieczystości, w tym piasku z podjazdu czy resztek drobnych gałęzi z trawnika po zimie. na pozór wydaje się to bardzo łatwe, ale wybór dobrej dmuchawy do liści nie jest taki prosty. Dlaczego? Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń, a każde z nich przeznaczone jest do innego typu zadań. Zatem, jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza, jakie znajdziemy na jej temat opinie i czy w ogóle warto kupić dmuchawę? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w poniższym poradniku.

Dmuchawa do liści spalinowa czy elektryczna?

Dmuchawa do liści Husqvarna 525BX

Dmuchawa do liści Husqvarna 525BX

Wybór urządzenia do oczyszczania trawnika z liści powinniśmy rozpocząć od wybrania rodzaju zasilania. Obecnie do najpopularniejszych zaliczyć możemy dmuchawy spalinowe, charakteryzujące się dużą mocą oraz dmuchawy elektryczne, przeznaczone do prac porządkowych na mniejszej powierzchni.

 • Dmuchawa do liści spalinowa jest znacznie cięższa, niż modele wyposażone w silniki elektryczne. Spowodowane jest to faktem, że wewnątrz urządzenia znajduje się silnik spalinowy o dużej mocy oraz zbiornik na paliwo. Dmuchawy spalinowe najczęściej posiadają w zestawie specjalne szelki, ułatwiające użytkowanie urządzenia (podobnie jak kosy spalinowe). Tego typu dmuchawa nadaje się do usuwania liści i ciężkiego śniegu.
 • Dmuchawa do liści elektryczna sieciowa jest lżejsza, niż odpowiednik zasilany silnikiem spalinowym. Silnik elektryczny wymaga podłączenia do źródła prądu stałego, a więc zasilanie doprowadzane jest najczęściej za pomocą dodatkowego przedłużacza. Minusem dmuchawy elektrycznej zasilanej sieciowo, jest ograniczenie w postaci długości przewodu.
 • Dmuchawa do liści akumulatorowa to najlepsze rozwiązanie dla osób, które planują usunąć liście z niewielkiej powierzchni. Waga urządzenia jest znacznie większa niż w przypadku modeli zasilanych sieciowo, a wszystko za sprawą wbudowanego akumulatora. Do zalet tego typu dmuchaw, zdecydowanie można zaliczyć ich mobilność oraz brak ograniczenia zasięgu przez przewód. Jedyne, czego musimy pilnować, to aby przed użyciem naładować akumulator do pełna.

Ranking dmuchaw do liści i odkurzaczy ogrodowych 2019

Jaka dmuchawa do liści i śniegu? – najważniejsze parametry

Wybór dobrej dmuchawy do liści i śniegu wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zadań. Urządzenia różnią się nie tylko sposobem zasilania, ale również dodatkowymi funkcjami czy akcesoriami. Jakie są zatem najważniejsze kryteria wyboru? W pierwszej kolejności skupimy się na funkcjonalności:

 • Rozmiar – w zależności od rozmiaru dmuchawy, waga urządzenia może wahać się od 3 do nawet 6 kilogramów. W tym przedziale wagowym znajdują się wszystkie najpopularniejsze dmuchawy, które bez problemu poradzą sobie nawet dużą ilością zalegających liści. Dmuchawy plecakowe ważą znacznie więcej, bowiem ciężar jaki przyjdzie nam nosić, może niejednokrotnie przekroczyć nawet 10 kg. Są to jednak urządzenia profesjonalne, służące do pracy na dużych powierzchniach.
 • Dysza wylotowa – pozycja dyszy wylotowej ma duży wpływ na to, z jaką skutecznością będziemy zdmuchiwać liście. Większość urządzeń dostępnych na rynku bez problemu pozwala na dowolne ustawienie pozycji wylotu.
 • Blokada prędkości wydmuchu – część dmuchaw do liści posiada opcję blokowania prędkości wylotu powietrza, co znacząco ułatwia pracę. Wystarczy bowiem raz ustawić obroty urządzenia, a po włączeniu blokady urządzenie będzie stale pracować z taką samą mocą. Dzięki tej funkcji nie musimy stale regulować prędkości manetkami, co przy długim czasie pracy znacząco może męczyć dłonie.
 • Rozmiar urządzenia – w zależności od wybranego rozmiaru dmuchawy, w zestawie znajdziemy rury wylotowe różnej długości. Możliwość swobodnego dopasowania długości rury znacząco ułatwia pracę, w szczególności u osób o niskim lub bardzo wysokim wzroście.
 • Redukcja hałasu – dmuchawy do liści mają tendencję do generowania sporej ilości hałasu, co niejednokrotnie może przeszkadzać sąsiadom, w szczególności gdy zdmuchujemy liście np. w sobotę, czy niedzielę. Dobra dmuchawa do liści i śniegu wyposażona powinna być w systemy redukcji hałasu. Dotyczy to zarówno urządzeń elektrycznych jak i spalinowych.
 • Automatyczne wyłączanie urządzenia – funkcja ta często spotykana jest również pod nazwą „zabezpieczenie przed przegrzaniem”, którą często spotkać można w przypadku dmuchaw elektrycznych. Dlaczego jest ona ważna? Dlatego, że urządzenie podczas pracy znacząco się nagrzewa, co doprowadzić może do przegrzania, a następnie uszkodzenia silnika. Warto zatem dokładnie sprawdzić, czy wybrana przez nas dmuchawa elektryczna posiada odpowiednie zabezpieczenia.
 • Filtr powietrza – podczas pracy na otwartym powietrzu, do wnętrza dmuchawy dostawać się mogą różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą spowodować uszkodzenie urządzenia. Warto zatem wybrać taki model, który wyposażony jest w odpowiednie filtry oczyszczające powietrze dostające się do wnętrza urządzenia. Markowe dmuchawy w standardzie wyposażone są w takie filtry, czego nie można powiedzieć o tańszych modelach.
 • Wygoda użytkowania – nawet, jeżeli dmuchawy do liści używamy sporadycznie, urządzenie nie powinno powodować dyskomfortu pracy. Ważne jest zatem, aby wybrać taki model, który posiada ergonomiczny uchwyt oraz szelki, pozwalające odciążyć plecy od nadmiernego wysiłku.
 • Kółka – odkurzacze do liści (dmuchawy) na kółkach, to bardzo praktyczne rozwiązanie. W przypadku, gdy zmęczymy się noszeniem urządzenia, bez problemu możemy je pchać, na dołączonych do zestawu kółkach. Najczęściej wykonane są one z tworzywa sztucznego pokrytego gumą.

Jaki odkurzacz do liści?

Odkurzacz do liści Bosch ALS 25

Odkurzacz do liści Bosch ALS 25

Szukając dobrego urządzenia do usuwania liści z trawnika, z pewnością trafiłeś zarówno na dmuchawy jak i odkurzacze do liści. Dmuchawy wyposażone w funkcję wciągania liści nazywane są również odkurzaczami do liści. Rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że liście od razu wpadają do specjalnego worka i nie musimy ich ręcznie zbierać z trawnika. Cena dmuchawy do liści z funkcją zbierania, zależy w głównej mierze od producenta i wybranego modelu, jednak nie jest ona dużo wyższa niż w przypadku tradycyjnych dmuchaw. Jaki odkurzacz do liści kupić i na co zwrócić uwagę?

 • Pojemność worka na liście – w zależności od odkurzacza do liści, worek pomieści różne ilości zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać, że odkurzanie mokrych liści wiąże się ze znaczącym wzrostem wagi urządzenia oraz koniecznością częstszego opróżniania pojemnika.
 • Usuwanie zanieczyszczeń – odkurzacze do liści nie radzą sobie z wciąganiem gałęzi czy innych zanieczyszczeń. Tego typu urządzenie sprawdzi się jedynie do usuwania liści z trawnika.
 • Funkcja 2w1 – dmuchawy do liści 2w1 są bardzo praktycznym rozwiązaniem, bowiem z w zależności od tego, ile mamy liści do uprzątnięcia, możemy liście zdmuchiwać lub wsysać do worka. Przy tego typu urządzeniach bardzo ważne jest, aby postawić na jakość i nie kierować się jedynie ceną.

Jakiego producenta wybrać?

W zależności od wybranego producenta, zmianie ulec może cena urządzenia oraz dodatkowe akcesoria dołączone do zestawu. Co ważne, szukając dobrej dmuchawy do liści lub odkurzacza, warto zwrócić uwagę na markowy sprzęt znanych producentów. Do najchętniej wybieranych producentów zaliczyć możemy dmuchawy do liści Stihl, Bosch, Husqvarna, Stiga, Hitachi, McCulloch, Partner, Billy Goat, Black&Decker, Einhell, Gardena, Hecht, Honda i NAC. Każdy z wymienionych producentów oferuje zarówno dmuchawy / odkurzacze spalinowe i elektryczne, które cieszą się dobrymi opiniami w sieci.

3.5/5 - (10 votes)

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*