Pielęgnacja trawnika to nie lada wyzwanie, jeżeli nie posiadamy odpowiednich narzędzi. Po zimie trawa jest zbita, a na jej powierzchni wije się sporo kłączy. Twarda gleba nie wchłania odpowiednio wody, powodując żółknięcie trawy. Na szczęście można temu zaradzić, bowiem wystarczy wyposażyć się w dobry wertykulator. Do czego dokładnie służy, jak go używać oraz czym różni się od aeratora? Odpowiedzi na te pytania oraz zestawienie najczęściej wybieranych modeli znajdziesz poniżej.

  1. Wertykulator – co to jest i do czego służy?
  2. Jak działa wertykulator?
  3. RANKING wertykulatorów
  4. Dlaczego warto kupić wertykulator?
  5. Jak używać wertykulator?
  6. W jakich miesiącach przeprowadzić zabieg wertykulacji?
  7. Kiedy powinniśmy uruchomić wertykulator?
  8. Wertykulator czy aerator – co lepiej kupić?

Wertykulator – co to jest i do czego służy?

Wertykulator Stiga

Wertykulator Stiga

Głównym zadaniem wertykulatora jest zmiękczanie oraz rozdrabnianie wierzchniej powierzchni gleby. Pionowe noże zamontowane na obracającej się rolce, bez problemu przecinają pędy i kłącza. Zmiękczona gleba znacznie lepiej wchłania wodę, co pozytywnie wpływa na ogólną kondycję nie tylko trawy, ale także całego trawnika. Rozdrobniony filc (wierzchnia warstwa gleby, pokryta trawą, pędami i kłączem) zostaje dodatkowo napowietrzony, przyspieszając regenerację gleby i trawy.

Wertykulator skutecznie usuwa filc, hamując jednocześnie rozwój grzybów, pleśni i bakterii na powierzchni gleby. To właśnie one w głównej mierze odpowiedzialne są za obumieranie i żółknięcie trawnika.

Jak działa wertykulator?

Urządzenie wyglądem przypomina kosiarkę, jednak jego przeznaczenie jest nieco inne. Zatem jak działa wertykulator i kiedy powinniśmy go użyć? Wewnątrz urządzenia zamontowane są pionowe noże, które obracając się nacinają wierzchnią warstwę gleby tworząc małe otwory. Pozwala to nie tylko na napowietrzenie gleby, ale także na rozdrobnienie pędów i kłączy z naszego trawnika. Otwory wykonane przy pomocy wertykulatora najczęściej zasypuje się dodatkowo torfem, poprawiając tym samym żyzność gleby. Obecnie na rynku dostępne są wertykulatory ręczne, elektryczne i spalinowe.

Wertykulatory do trawy – Ranking 2022


Dlaczego warto kupić wertykulator?

Wertykulator Alko

Wertykulator Alko

Nacięcia pozostawione przez wertykulator pozwalają wodzie wnikać głębiej w glebę, dostarczając jednocześnie ważnych substancji odżywczych. Odpowiednie nawodnienie trawy przyspiesza jej wzrost, a także pozwala na zachowanie zielonego koloru. Zdrowy trawnik staje się odporny na deptanie oraz szkodliwe działanie niektórych chwastów.

Wertykulator skutecznie usuwa małe chwasty, pędy, kłącza i mech z powierzchni trawnika. Duża ilość pasożytów pozbawia trawę odpowiedniej ilości wody oraz światła, czyli dwóch najważniejszych czynników powodujących jej prawidłowy wzrost. Wertykulatora używa się na trawnikach, które mają dwa lub więcej lat. Dobrze zakorzeniona trawa podczas zabiegu wertykulacji nie zostanie naruszona.

Wertykulator przydaje się w szczególności po zimie, gdy zalegający śnieg powoduje próchnicę gleby. Usunięcie wierzchniej warstwy pozwala na prawidłowy wzrost obecnie posadzonej trawy oraz ułatwia wykonanie świeżego siewu.

Jak używać wertykulator?

Przed użyciem wertykulatora należy odpowiednio przygotować glebę. Podłoże nie może być ani zbyt suche, ani zbyt mokre. Powierzchnia powinna być wilgotna, co umożliwi pionowym ostrzom odpowiednie nacięcie gleby. Zbyt duża ilość wody uniemożliwi wykonanie zabiegu wertykulacji.

Równomierne wykonanie nacięć jest bardzo ważne, dlatego przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie sprawdzić, jak używać wertykulator. W pierwszej kolejności powinniśmy wykonać nacięcia wzdłuż, a następnie wszerz trawnika. Dzięki takiemu zabiegowi, gleba zostanie równomiernie spulchniona i napowietrzona. Jest to szczególnie ważne po zimie, gdy gleba jest mocno zbita. Wykonywanie nacięć powinniśmy rozpocząć od głębokości pięciu centymetrów, stopniowo zwiększając głębokość nacięć do dziesięciu centymetrów.

Po wertykulacji trawnika należy użyć specjalnego nawozu lub wapna, co pozwoli na zachowanie pulchnej gleby przez dłuższy czas.

W jakich miesiącach przeprowadzić zabieg wertykulacji?

Zdecydowanie najlepszymi miesiącami do wertykulacji trawnika jest marzec i kwiecień. Użycie wertykulatora wczesną wiosną znacznie poprawi kondycję trawy, co jest szczególnie ważne w przypadku trawników, na których długo zalegał śnieg lub lód. Wertykulacja trawy wczesną wiosną znacznie przyspieszy wzrost i zagęszczanie trawnika.

Często słyszy się, że zabieg wertykulacji przeprowadzić można również jesienią i jest to jak najbardziej zgodne z prawdą. Należy jednak pamiętać, aby zabiegu nie wykonywać na mocno zmoczonej glebie. Niestety, jesienne opady deszczu nie ułatwiają pielęgnacji trawnika.

Kiedy powinniśmy uruchomić wertykulator?

Trawnik należy pielęgnować cały rok, zaś napowietrzenie trawnika najlepiej wykonywać wiosną i jesienią. Są jednak objawy, które sprawiają, że powinniśmy częściej niż raz czy dwa razy do roku uruchomić wertykulator. Pierwszymi oznakami potrzeby oczyszczenia gleby jest żółknięcie trawy, najczęściej spowodowane twardą glebą, grubą warstwą filcu, bądź mech odcinający trawie dopływ światła.

Zaniedbanie trawnika w krótkim czasie doprowadzi do obumarcia trawy i rozprzestrzenienia się chwastów. Problem ten dotyczy głównie kwaśnych gleb, gdzie zabieg należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu roku.

Pamiętaj jednak, aby odpowiednio przygotować trawnik do wertykulacji. Trawa nie powinna być dłuższa niż 1 centymetr, zaś gleba powinna być delikatnie zwilżona. Równie ważne jest usunięcie wszystkich twardych przeszkód z trawy jak gałęzie, kamienie czy wystające korzenie.

Wertykulator czy aerator – co lepiej kupić?

Mimo łudzącego podobieństwa, urządzenia te różnią się od siebie kilkoma podstawowymi funkcjami. Zarówno wertykulator jak i aerator przyczyniają się do ogólnej poprawy kondycji trawnika, więc na czym polega różnica? Wertykulator usuwa wierzchnią warstwę kłączy i pędów, jednocześnie nacinając glebę. Aerator służy jedynie do napowietrzania gleby, sięgając niższych warstw korzeni, a niżeli wertykulator. Dobrze napowietrzone korzenie powodują szybszy wzrost trawy.

Jeżeli nie wiesz, które urządzenie wybrać – wertykulator czy aerator – dokładnie sprawdź kondycję trawnika. Jeżeli jest on porośnięty mchem, żółknie lub przez trawę przebijają się kłącza i pędy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wertykulator. W przypadku, gdy trawa rośnie zbyt wolno, mimo braku chwastów i pasożytów oraz poprawnego nawadniania, powinieneś wyposażyć się w dobry aerator. Mając do dyspozycji nieco większy budżet, możemy kupić urządzenie 2w1, czyli aerator i wertykulator w jednym urządzeniu.

Jaki wertykulator kupić?

Obecnie w sklepach dostępne są 3 rodzaje wertykulatorów, a co za tym idzie, wybór odpowiedniego narządzenia do poprawy kondycji trawnika może nie być taki łatwy. Jaki wertykulator kupić oraz na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Wertykulator ręczny

Wertykulator ręczny

Wertykulator ręczny – jest to najtańszy, najprostszy i najczęściej spotykany w sklepach wertykulator. Konstrukcja urządzenia jest niezwykle prosta, jednak zabieg ręcznej wertykulacji znacznie wydłuża się w porównaniu do elektrycznych i spalinowych napędów. Większość modeli wyposażonych jest w kółka, które ułatwiają prowadzenie urządzenia po trawniku. Wertykulator od trawy ręczny dedykowany jest do trawników o małej powierzchni. Wertykulatory do trawy dwustronne wyposażone są w dwa ostrza, gdzie pierwsze z nich nacina delikatnie glebę i filc, zaś drugie tworzy nieco głębsze nacięcia.

Wertykulator elektryczny – idealnie sprawdza się przy średniej wielkości trawnikach. Cechuje się dużą wydajnością oraz cichą pracą. Precyzyjne nacięcia sprawiają, że trawnik rośnie równomiernie, a trawa jest sprężysta. Urządzenie wyposażone jest w akumulator, pozwalający na wertykulację trawnika o powierzchni nawet do 800 m2. Dostępne w sklepach modele różnią się od siebie parametrami, zatem jaki wertykulator elektryczny wybrać?

Przed zakupem urządzenia w szczególności uwagę należy zwrócić na szerokość roboczą urządzenia. Szerokość podawana jest w centymetrach i oznacza, jak szeroki pas trawnika podczas jednego przejazdu natniemy. Drugim ważnym parametrem jest głębokość robocza. Również podawana w centymetrach i oznacza, jak głębokie nacięcia wykonuje urządzenie. Od mocy urządzenia zależy jej wydajność, dlatego w przypadku większych trawników powinniśmy zdecydować się na wertykulator o mocy nawet 2000W, gdzie przy mniejszych płaszczyznach w zupełności wystarczy nam 500-1000W.

Wertykulator spalinowy – przeznaczony głównie do pracy na dużych powierzchniach (powyżej 1000 m2). Urządzenie cechuje się dużą mocą oraz wysoką wydajnością. Minusem jest jednak hałas oraz generowane przez wertykulator spaliny.

Dobry wertykulator, czyli jaki?

Zgodnie z zasadą – im wyższa jakość wykonania urządzenia, tym dłużej będzie ono bezawaryjnie nam służyć. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonano ostrza. Najlepsze są te wykonane ze stali nierdzewnej, niezwykle odpornej na odkształcenia i korozję. Drugą ważną kwestią jest materiał, z jakiego wykonana jest obudowa. Pokrywy wykonane z tworzywa sztucznego wpływają na mniejszą wagę, jednak cechują się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż obudowy metalowe. Jeżeli wybierasz wertykulator elektryczny bądź spalinowy, zwróć uwagę na silnik.

Wertykulator do trawy – cena

Do najtańszych wertykulatorów z pewnością zaliczyć można modele ręczne, których cena waha się już od 50 do 100 zł. Jeżeli zależy nam jednak na urządzeniu wyższej klasy oraz dodatkowych kółkach, przyszykować musimy 200, a nawet 300 zł. Ceny wertykulatorów elektrycznych są nieco wyższe, bowiem najtańsze urządzenie nabędziemy już za 300-400 zł. Szukając dobrego urządzenia na lata, przyszykować musimy nawet 800-1000zł. Ceny wertykulatorów spalinowych sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Wertykulator do trawy – marka

Jakość urządzenia zależy nie tylko od jego ceny, ale także producenta, który wprowadził dany model na rynek. Wybierając renomowanych producentów możemy mieć pewność, że do produkcji wertykulatora użyto podzespołów najwyższej jakości, a narzędzie nie rozpadnie nam się po kilku sezonach. Jakiego producenta jednak wybrać? Do najchętniej wybieranych zaliczyć możemy: Alko, Stiga, Gardena, Viking, Husqvarna, Hecht, Black&Decker, Makita, Lider, Florabest, NAC, Wolf Garten, MTD, Einhell, Bosch czy Macallister.

Sezonowo wertykulator nabyć możemy również w sklepach Obi, Lidl, Castorama i Biedronka.

4.7/5 - (6 votes)

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*